Akademia Tarnowska i Polski Związek Piłki Siatkowej podpisały porozumienie o współpracy, dzięki któremu studenci uczelni zyskają możliwość zdobycia uprawnień trenerskich i licencji przyznawanych przez PZPS.
To historyczny moment dla tarnowskiej siatkówki
– To kolejny rozdział naszej współpracy i zarazem kolejny dowód naszej wielkiej przychylności dla tej dyscypliny sportu – mówi dr hab. Małgorzata Kołpa, Rektor Akademii Tarnowskiej. – Z lokalną siatkówką jesteśmy związani od lat i bardzo cieszę się, że mogliśmy dołożyć cegiełkę do spektakularnych sukcesów drużyny, która przeszła wszystkie szczeble rozgrywkowe w kraju by na dobre zadomowić się w Tauron Ekstralidze.
– Siatkówka stała się polskim sportem numer jeden – dodaje Andrzej Lemek, wiceprezes PZPS. – Dlatego to porozumienie ma dla nas dużą wartość i bardzo się cieszę z jego zawarcia.
Korzyści dla studentów
Współpraca między AT a PZPS oznacza, że studenci uczelni będą mogli zdobyć uprawnienia trenerskie na różnych poziomach:
- Kurs podstawowy – uprawnienia do prowadzenia zajęć z siatkówki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
- Kurs średni – uprawnienia do prowadzenia zajęć z siatkówki w klubach sportowych.
- Kurs mistrzowski – uprawnienia do prowadzenia zajęć z siatkówki na poziomie zawodowym.
Kursy będą prowadzone przez doświadczonych trenerów PZPS, a ich program będzie dostosowany do wymogów związku.
Współpraca naukowa
Kolejnym polem współpracy między AT a PZPS może być wykorzystanie potencjału naukowego uczelni w procesie szkoleniowym.
– Nasi naukowcy wspierają wspinaczy, lekkoatletów, teraz czas na siatkarki i siatkarzy – mówi dr hab. Rafał Kurczab, prof. AT, Prorektor ds. Nauki i rozwoju Akademii Tarnowskiej. – Profesjonalizacja w sporcie daje przestrzeń, a wręcz wymusza korzystanie z dorobku naukowego i wiedzy osób potrafiących spojrzeć na zagadnienia sportowe pod stricte naukowym kątem.
Otwarte drzwi dla przyszłych trenerów
Za proces szkolenia będzie odpowiedzialny Marek Skrobot, trener siatkówki i dydaktyk Katedry WF AT.
– Już teraz zapraszam wszystkich zainteresowanych studentów do kontaktu – mówi Skrobot. – Korzystając ze wsparcia PZPS jesteśmy w stanie przygotować w pełni profesjonalne ścieżki dochodzenia do kolejnych uprawnień trenerskich. Mam nadzieję, że studenci będą z tej możliwości chętnie korzystać.
Taka współpraca to ogromny potencjał dla rozwoju siatkówki w Tarnowie i regionie. Dzięki niej studenci będą mogli zdobyć cenną wiedzę i umiejętności, które pozwolą im na pracę w zawodzie trenera siatkówki.
Chcesz weprzeć redakcję, kup w punkcie sprzedaży prasy nowy numer Magazynu Miasto i Ludzie.