Kto „rzeźbi” Małopolan na kolei
TARNÓW. Dlaczego obecny Zarząd Województwa Małopolskiego wraz z marszałkiem z PiS-u nazwani zostali przez opozycyjnych radnych „bandą krwiopijców, którzy postanowili ograbić Małopolan korzystających z przewozów kolejowych” czyli o drastycznej podwyżce biletów na Kolejach Małopolskich oraz o tym, że pieniędzy unijnych będzie znacznie mniej niż za rządów PO-PSL. Rozmawialiśmy z radnym wojewódzkim, profesorem Stanisławem Sorysem.
Więcej na stronie 2
Plaga infekcji wirusowych trapiła dzieci
TARNÓW. Tej zimy było szczególnie dużo infekcji wirusowych wśród najmłodszych. I nie chodziło tu wcale o wirus covid, który dawał się we znaki w dwóch ostatnich latach. Jest około dwustu wirusów, które potrafią być groźne dla zdrowia, a niektóre – jak grypa – mogą doprowadzić do wielu komplikacji. O wirusach i stanie epidemicznym rozmawialiśmy z lekarzem pediatrą doktorem Romanem Korczakiem.
Więcej na stronie 3
Konie arabskie – zapomniana marka Tarnowa
TARNÓW. Za czasów księcia Romana Sanguszki Tarnów słynął z książęcej hodowli koni arabskich. Za pałacem na Gumniskach ścigano się na Arabach, a sława o tej hodowli i wyścigach organizowanych przez jednego z najbogatszych ludzi w Europie szła na cały świat. Do tych tradycji odwołuje się obecny hodowca koni arabskich, właściciel firmy Polmark, Marek Rzepka. Hoduje je od ośmiu lat i, jak mówi, nie mogło być inaczej, bo wychował się na Gumniskach, gdzie ciągle żywe były opowieści o przedwojennej hodowli księcia.
Więcej na stronie 6
O „złotej erze” w podtarnowskich gminach
GROMNIK, WOJNICZ. Dzięki pieniądzom pozyskanym z różnych źródeł przyspieszenia inwestycyjnego nabrały inwestycje w podtarnowskich samorządach. W tym numerze prezentujemy rozmowy z włodarzami z Gromnika i Wojnicza, wójtem Bogdanem Staszem oraz burmistrzem Tadeuszem Bąkiem. Przy okazji składamy życzenia Panu Burmistrzowi Bąkowi, który 19 lutego obchodził swoje 70. urodziny. Jak powiedział, to wspaniała chwila, energii i chęci do pracy cały czas mu nie brakuje, a Wojnicz dzięki inwestycjom przechodzi „złoty okres”.
Więcej na stronach 8-9 i 14-15.