Gwiazda betlejemska.
Nadchodzi czas kupowania poinsecji, zwanej popularnie gwiazdą betlejemską. Od lat jest już u nas uznanym atrybutem świątecznym w domach i miejscach pracy. Warto wiedzieć, jak się nią opiekować, by utrzymała swą urodę przez kilka miesięcy.
Tak naprawdę poinsecja nosi botaniczną nazwę wilczomlecz piękny (Euphorbia pulcherrima) i pochodzi z Ameryki Południowej. Jej ozdobą są podkwiatki – barwne liście – najczęściej w różnych odcieniach czerwieni, ale także różowe, pomarańczowe, łososiowe bądź białe. Wraz z niepozornymi żółtymi kwiatami, umieszczonymi w centrum, tworzą one kwiatostan w kształcie gwiazdy. Podkwiatki utrzymują się na roślinie przez wiele tygodni, czasem nawet do wiosny.
Jeśli chcesz, aby gwiazda zdobiła dom przez kilka miesięcy, musisz wybrać zdrową roślinę. Sprawdź jej liście – powinny być mocne i zielone. Nie mogą mieć jakichkolwiek plam. Liście wiotkie, zwisające i żółknące świadczą o złym stanie gwiazdy. Taka roślina raczej już się nie podniesie. Spójrz też na kwiaty. Gdy są małe i zwarte, roślina jest świeża.
Gdzie kupujemy gwiazdę betlejemską
Poinsecję lepiej kupić w kwiaciarni, niż na targowisku, bo stojąc długo na zewnątrz temperaturze niewiele powyżej 0 st. C, roślina mogła się nadmiernie przechłodzić. Z pewnością się o tym przekonamy, gdy po przyniesieniu jej do domu, roślina zgubi liście. Zdecydowanie odradzam kupowanie gwiazdy od sprzedawców chodnikowych w mroźny dzień!
- Jak chronimy przed mrozem poinsecję
Gwiazda betlejemska źle znosi zimno i jest wrażliwa na przeciągi. Gdy już wybierzesz odpowiednią roślinę, owiń ją starannie w papier i szybko zanieś do domu. Pamiętaj, że zaszkodzić jej może nawet minuta na mrozie, owiń ją więc nawet, gdy tylko przenosisz ze sklepu do samochodu.
Kupując poinsecję w kwiaciarni, poprośmy o staranne zapakowanie je w papier. Jeśli jest duży mróz, poprośmy o dodatkową warstwę papieru, nawet, jeśli przenosimy roślinę parę kroków do samochodu, czy autobusu. W domu pozostawmy ją na pewien czas w okryciu, by stopniowo przyzwyczaiła się do zmiany temperatury.
Gdzie postawić w domu gwiazdę betelejemską
Gwiazda betlejemska lubi światło. W mieszkaniu ustawmy naszą gwiazdę na parapecie, a jeśli ma zdobić stół, postarajmy się, by docierało do niej jak najwięcej światła. Jeśli koniecznie chcemy, by stała gdzieś w głębi mieszkania, ustawmy ją pod lampą.
Jaka temperatura jest najlepsza dla poinsecji
Poinsecja będzie kwitła długo, jeśli w domu nie jest zbyt gorąco (uwaga na sąsiedztwo kaloryfera!). Najbardziej odpowiada jej temperatura 18-22 st. C. Chrońmy kwiatek przed zimnymi podmuchami z otwartego okna, gdy chcemy wywietrzyć mieszkanie.
Jak podlewamy poinsecję
Gwiazda betlejemska źle znosi przesuszenie, ale jeszcze bardziej nie lubi nadmiaru wody. Ziemia w doniczce powinna być wilgotna, ale nie mokra. Zbyt obfite podlewanie grozi bowiem gniciem korzeni. Roślinę podlewaj więc co drugi dzień i to niewielką ilością wody. Zamiast tego możesz raz w tygodniu zanurzyć całą bryłę korzeniową w misce z wodą. Pilnujmy, by podłoże w doniczce nie przeschło nawet na jeden dzień, bo roślina wówczas starci liście. Sprawdzajmy jego wilgotność palcem, bo nie może być tez zbyt mokre.
Jak nawozimy poinsecję
Naszą gwiazdę można zasilić, ale tylko tzw. nawozem zimowym (zawierającym mało azotu). Nie wytworzy wprawdzie teraz nowych kwiatów, ale dłużej zachowa intensywne kolory.Latem, gdy poinsecja rośnie, stosujemy nawóz dla gatunków kwitnących lub uniwersalny dla domowych.
Gwiazda betlejemska choroby
Sprawdzajmy, czy na liściach lub w kwiatostanie nie dzieje się nic złego – czy nie żerują na niej mszyce, bądź wełnowce (białe „kłębuszki waty”). Mogą się też „zagnieździć” tarczniki – wówczas na pędach i liściach widać małe tarczki, a roślina jest lepka. W takich wypadkach stosujemy np. Substral na mszyce lub inny preparat o systemicznym działaniu (czyli wnikający do tkanek roślinnych).
Gwiazda betlejemska po kwitnieniu
Gdy poinsecja straci kolorowe przykwiatki, wówczas pędy kwiatostanowe skracamy do kilkunastu centymetrów. Po pewnym czasie pojawią się nowe pędy z zielonymi liśćmi. W okresie, gdy intensywnie rosną (wiosną), podlewamy roślinę regularnie i nawozimy odżywką uniwersalną dla gatunków domowych. Jeśli chcemy, by gwiazda zakwitła ponownie, to jej uprawę powinniśmy prowadzić w specjalny sposób już od Bożego Narodzenia. Jej barwny kwiatostan utrzymuje się po świętach czasem przez kilka miesięcy. Gdy opadną kwiaty (zwykle wiosną), przycinamy jej pędy nad drugim, trzecim oczkiem (licząc od dołu pędu). Wówczas również warto zmienić doniczkę na większą, regularnie podlewać nawozem uniwersalnym, aż do października.
Od połowy października do połowy listopada, w godzinach 17-7 roślina powinna stać w ciemnościach. To gwarantuje zawiązanie pąków kwiatowych i wybarwienie kolorowych kwiatków. Dla pewności gwiazdę możemy przykrywać na ten czas kartonem lub szczelnym kloszem, który nie będzie przepuszczał światła.
Tak traktowana gwiazda betlejemska powinna zakwitnąć na Boże Narodzenie.