Facebook Twitter Instagram
    Trending
    • Tarnów/ Bracia kurkowi wsparli ośrodek dla dzieci w Zbylitowskiej Górze
    • Powiśle Dąbrowskie/ Nowy budynek szkoły oddano w Bolesławiu
    • „Niuniuś i niemiły pan” – recenzja
    • Nasze TOP5 bajek dla dzieci na Netflix
    • „Koła idą w ruch! Moja pierwsza książka o pociągach” – recenzja
    • Brzesko/ 1,5-roczna dziewczynka i jej trzyletni brat pozostawieni bez opieki
    • Małopolska/ Nowe stawki opłat za egzaminy na prawo jazdy
    • Książki/ Max Czornyj – Inkarnator
    Facebook Twitter Instagram
    Miasto i Ludzie magazyn portal
    • Aktualności
      • Zdrowie
      • Sportowe Wydarzenia
        • Akademia Szachowa
    • Fotorelacje
    • Kobieta
      • Uroda
      • Kulinarnia
      • Dom i ogród
      • Dziecko
      • Fszechogarniająca Mama
    • Kultura
      • Książki
      • Muzyka
      • Wydarzenia artystyczne
    • Historia
      • Wspomnienia
    • Gospodarka
      • Bieżące sprawy
      • Warto wiedzieć
    • Podróże
    • Ludzie
      • Felietony
      • Reportaże
      • Wywiady
    • Archiwum
      • Archiwum Miasto i Ludzie 2022
      • Archiwum Miasto i Ludzie 2021
      • Archiwum Miasto i Ludzie 2020
      • Archiwum Miasto i Ludzie 2019
      • Archiwum Miasto i Ludzie 2018
    Miasto i Ludzie magazyn portal
    You are at:Strona główna » Kultura na weekend

    Kultura na weekend

    0
    By Redakcja on 11 marca 2022 Kultura, Muzyka, Wydarzenia artystyczne
    Opera Krakowska  zaprasza w sobotę i niedzielę  godz.18.30 na 

    Carmina Burana  Carl Orff

    Emil Wesołowski
    Tomasz Tokarczyk

    Carmina Burana

    Przez jednych nazywane kantatami scenicznymi, innych oratorium, „Carmina Burana” oparte są na świeckich pieśniach średniowiecznych, odnalezionych w 1803 r. w bawarskim opactwie Benediktbeuren. Carl Orff wybrał z tego obszernego zbioru tekstów, stworzonych przez wagabundów, studentów i wędrownych kleryków, 24 pieśni i ułożył je w rodzaj libretta. Pierwsza część to pieśni sławiące naturę i budzącą się wiosnę, druga jest pochwałą Bachusa, trzecia mówi o rozkoszach miłości. Mottem całego utworu jest apoteoza życia i afirmacja świata. Tylko zgoda na porządek i ład panujący w makrokosmosie pozwoli człowiekowi zachować czystość duszy i żyć zgodnie z naturą.


    Filharmonia Krakowska  zaprasza w piątek 11 i 12 marca godz. 19.30 na:

    KONCERT SYMFONICZNY

    Wykonawcy:

    Orkiestra Filharmonii Krakowskiej

    György Györiványi-Ráth – dyrygent 

    János Bálint- flet 

    Magdalena Di Blasi – flet

    Repertuar:

    Aram Chaczaturian – Koncert na flet (transkrypcja koncertu skrzypcowego Jean-Pierre Rampal) 

    Franz Doppler – Fantazja na temat Rigoletta Verdiego na 2 flety i orkiestrę 

    Béla Bartók – Koncert na orkiestrę 

    W 1968 roku na podstawie popularnego Koncertu skrzypcowego A. Chaczaturiana powstał Koncert fletowy w aranżacji J.P. Rampala – dzieło, które podobnie jak jego pierwowzór cieszy się od lat niesłabnącym powodzeniem. Żywiołowy oryginał Chaczaturian stworzył w 1940 roku w Moskwie i zadedykował skrzypkowi D. Ojstrachowi. Już po pierwszym wykonaniu utwór odniósł sukces, a jego autor otrzymał pierwszą ze swoich pięciu Nagród Państwowych ZSRR.

    Przypisywana najczęściej Franzowi Dopplerowi Fantazja na temat „Rigoletta” Verdiego mogła być wspólnym dziełem artysty i jego brata Karla Słynący ze swych aranżacji bracia Doppler, austriaccy kompozytorzy i fleciści pochodzenia polsko-węgierskiego, byli rówieśnikami Verdiego, a Fantazja na dwa flety i orkiestrę powstała kilka lat po operze. Rigoletto miało premierę w 1851 roku, tymczasem Fantazję wykonano po raz pierwszy podczas jednej z tras koncertowych Dopplerów w połowie lat 50-tych XIX wieku.

    Byś może gdyby B. Bartók żył nieco wcześniej, bracia Doppler wzięliby na swój warsztat także jego kompozycje – zwłaszcza, że Koncert na orkiestrę Bartóka należy do najpopularniejszych dzieł XX wieku. To jeden z jego ostatnich utworów, napisany w 1943 roku w USA. Niektórzy twierdzą, że postanowił w nim sparodiować VII Symfonię D. Szostakowicza, inni uważają, że obaj kompozytorzy przetworzyli po prostu ten sam popularny temat – Da geh’ ich zu Maxim z Wesołej wdówki F. Lehára. Prawykonanie utworu odbyło się w Bostonie w 1944 roku i zakończyło sukcesem. Niestety, chory na białaczkę Bartók nie zdążył go powtórzyć – zmarł rok po premierze utworu.


    Dzieci Filharmonia zaprasza  12  i 13 marca o godz. 10.00  i 12.00 do Muzeum Lotnictwa  na :
    Muzyczne Opowiastki

    Wykonawcy:
    Joanna Trafas – sopran, prowadzenie Emilia Bernacka – fortepian, Maria Gromińska – flet, flet piccolo, Michał Serwin – klarnet
    Repertuar:
    WIOSENNE ZABAWY:


    Edvard Grieg – Poranek z suity Peer Gynt

    Antonín Dvořák – Humoreska op. 101 nr 7

    Francis Poulenc – Quelle Aventure!

    Francis Poulenc – Ba Be Bi Bo Bu!

    Karel Husa – Three Studies for Clarinet, część I. Mountain Bird

    Antonio Vivaldi – Koncert fletowy Szczygieł cz. I

    Michał Serwin – Osika na wietrze, miniatura na klarnet solo

    Antonio Vivaldi – Cztery pory roku – Wiosna cz. III

    Vassili Barvinski – Preludium na fortepian solo nr 2

    Johann Strauss II – Odgłosy wiosny, finał

    Filharmonia zaprasza dzieci wraz z opiekunami na specjalnie dla nich przygotowane koncerty kameralne, podczas których przysłuchiwać się będziemy pierwszym odgłosom wiosny. W koncertach zatytułowanych „Wiosenne zabawy” przedstawione zostaną dzieciom najpiękniejsze wiosenne melodie, w których zaklęty został przez kompozytorów śpiew ptaków i ciepły wietrzyk. W opowieści tej udział wezmą muzycy – Maria Gromińska, grająca na flecie poprzecznym i flecie piccolo, klarnecista Michał Serwin oraz pianistka Emilia Bernacka. A koncert wypełnią śliczne melodie od Poranka Edvarda Griega z suity Peer Gynt, Koncertu fletowego Szczygieł czy Wiosny ze słynnych Czterech pór roku Antonio Vivaldiego, po Odgłosy wiosny Joanna Straussa juniora i wiele, wiele innych. Spotkania z dziećmi poprowadzi Joanna Trafas – sopranistka i prelegentka.


    Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza  w piątek  11 marca o godz.. 18.30 na wernisaż wystawy

    Znalezienie swojej historii jest najważniejszym wyzwaniem w życiu– wystawa retrospektywna Gabi Buzek

    Gabi Buzek należy do artystek, które zapewne cieszyłyby się z przypisania ich pracy dziecięcej szczerości. Jej intencją jest tworzenie sztuki, która wywołuje uczucia zdumienia i odkrywania zarówno podczas malowania, jak też późniejszej kontemplacji. Jej prace zawierają wiele intelektualnych i duchowych sugestii, kierujących uwagę na złożone kwestie wewnętrznych emocji i napięć, które można wyrazić za pomocą koloru, światła i linii. Artystka jest mistrzynią kompozycji w pełni wolną od ograniczeń tradycyjnego przedstawienia. Próbuje oddać ruch, nie obrazując konkretnego obiektu. To malarstwo jest wolne, otwarte, pobudzające wyobraźnię, inspirowane naturą, nasycone spontaniczną reakcją na wewnętrzne przeżycia.
    – Joanna Gościej-Lewińska

     

    Gabi Buzek – urodzona w 1979 roku w Krakowie. Studiowała fotografię i malarstwo na ASP w Krakowie, Fachhochschule Darmstadt (Niemcy) oraz w Maryland Institute College of Art w Baltimore (USA). Od 2012 pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie. W 2019 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego, obecnie pracuje na stanowisku profesora prowadząc pracownię podstaw działań wizualnych. Pełni również funkcję kierownika Katedry Sztuk Wizualnych.

    Brała udział w ponad 50 wystawach zbiorowych, zorganizowała 24 wystawy indywidualne w Polsce i USA. Uprawia fotografię, malarstwo, ceramikę, tworzy kolaże, formy przestrzenne i multimedialne.

    Prace w kolekcjach prywatnych: w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Izraelu, USA
    i Kanadzie oraz w zbiorach Galerii Nova, Galerii Nota Bene, Sosnowieckiego Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, Muzeum w Sosnowcu, Książnicy Cieszyńskiej, Milo Gallery w Nowym Yorku.

    Proces twórczy:

    Podczas metody pracy twórczej, jaką praktykuję, nie wszystko jest przewidywalne i w pełni kontrolowane, dlatego konieczne jest bieżące obserwowanie pojawiających się zmian na płótnie, ich akceptacja lub odrzucenie, rodzące kolejne próby. Świadome wykorzystywanie przypadku to sedno moich działań twórczych.

    Interesuje mnie eksplorowanie tego, co nieznane, kreowanie nowych światów, połączenia mediów i środków malarskich, eksperymenty z technologią oraz świadome ich wykorzystywanie. Mogę śmiało przyznać za artystami z nurtu action painting, że od samego dzieła bardziej interesujący jest proces jego rodzenia się, powstawania.

    Podczas aktu twórczego obraz wyłania się, rodzi, staje, a ja jestem jego pierwszym odbiorcą. Tak jakby proces malowania zaczynał się bez mojego udziału, jakbym była wyłącznie narzędziem i jedynie śledziła zachodzące zmiany. Dopiero gdy obraz mi się ukaże, zaczynam świadomą ingerencję.

    Na wystawie retrospektywnej pt. Znalezienie swojej historii jest najważniejszym wyzwaniem w życiu  artystka prezentuje 7 cykli prac powstałych w latach 2016-2022:
    – Genesis, 2016–2018
    – Droga, 2018
    – Tam, gdzie znajduje się krawędź Wszechświata, 2019
    –  Rzeczą ważniejszą od wiedzy jest wyobraźnia, 2020–2021
    – Back to 80’s, 2021
    – Instalacja pt. Pokochać ponownie, 2016–2022
    – Moja historia, 2022


     12 marca NCK  godz. 18.00 i 20.30 zaprasza na wydarzenie specjalne:

    Ralph Kaminski – KORA

    Ralph Kaminski – wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny oraz reżyser teledysków. Tworzy autorską muzykę z pogranicza popu alternatywnego. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, takich jak Grand Prix międzynarodowego festiwalu CARPATHIA 2011, czy Grand Prix Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki Złotego Tukana oraz Tukana Publiczności podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2019 r. W 2020 roku otrzymał „Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego” oraz tytuł „Mężczyzny roku” polskiego wydania magazynu „Glamour”.

    15.10.2021 ukazała się nowa płyta Ralpha Kaminskiego zatytułowana „KORA”. Ralph sięgnął po ponadczasową twórczość Kory i grupy Maanam, przepuszczając ją przez filtr intymności. Utwory zyskały nie tylko nowe aranżacje, ale także dzięki swoistej dekonstrukcji dokonanej przez artystę, udało się z nich wydobyć nowe tropy i znaczenia. Na krążku znajdziemy zarówno wielkie przeboje, jak choćby „Wyjątkowo zimny maj” czy „Po prostu bądź”, jak i piosenki mniej znane. Zdecydowanie nie jest to typowy cover album.

    Od dawna moim marzeniem było zmierzenie się z piosenkami zespołu Maanam i tym samym uczczenie pamięci oraz oddanie hołdu Korze. To pierwszy projekt, w którym sięgam po repertuar innego artysty. Piosenki Kory są mi ogromnie bliskie – album „Róża” był pierwszym, którego słuchałem w wieku 4 lat, leżąc na dywanie i odtwarzając w kółko kasetę. „KORA” to opowieść o tęsknocie i głodzie miłości. Wybrane utwory odzwierciedlają nastroje dzisiejszych czasów– Ralph Kamiński

    Główną inspiracją powstania albumu był koncert-spektakl „KORA”, który Ralph zaprezentował na tegorocznym Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

    W pracy nad aranżacjami oraz podczas nagrań w studiu, towarzyszyli Ralphowi znakomici muzycy: Bartek Wąsik – fortepian, wokale, Michał Pepol – wiolonczela, wokale, Wawrzyniec Topa – bas, skrzypce, wokale, Paweł Izdebski – gitara, wokale, Wiktoria Bialic – perkusja, wokale. Nagrania zostały zrealizowane na tzw. setkę, dzięki czemu udało się zachować koncertową energię. W tym samym składzie muzycy prezentują się podczas tournee, które rozpoczęło się 27 listopada 2021.


    Tarnowski Teatr im. L. Solskiego zaprasza 12 marca godz. 14.00 na :

    Warsztaty z Anią- plastyczne warsztaty z Anią przed premierą spektaklu familijnego „Ania z Zielonego Wzgórza”. Zajęcia dla  dzieciom w wieku od 5 do 10 lat, podczas których powstaną doniczki na kwiaty z teatralnymi motywami.

    Ania Shirley uparta jak dwa osły i dumna dziewczynka, kochająca świat, którego jest ogromnie ciekawa. Uwielbia przyrodę, drzewa, kwiaty, którym nadaje imiona. Anna Zachciał, aktorka Teatru Solskiego zagra rolę Ani i opowie uczestnikom warsztatów o przygotowaniach do premiery, którą zaplanowaliśmy na Międzynarodowy Dzień Teatru, 27 marca – zapowiada Rafał Balawejder dyrektor naczelny.

    Podczas warsztatów mali miłośnicy kwiatów będą mogli przyozdobić doniczkę dla swojej roślinki. Przy okazji poznać różne, plastyczne motywy z teatralnych bajek.

    Na warsztaty Teatr  zaprasza dzieci wraz z rodzicem. Materiały potrzebne podczas zajęć będą dostępne w Teatrze. Prowadzenie: Andrzej Krzyczmonik – plastyk Teatru. Zapisy w Biurze Promocji i Organizacji Widowni: 784 976 025, 14 688 32 87


    Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie

    wychodząc naprzeciw potrzebom uchodźcom z Ukrainy, którzy przebywają w Tarnowie lub okolicy uruchamia inicjatywę „Kawiarenka dla sąsiadów z Ukrainy”, która będzie działała w oddziale BWA – w Multimedialnym Centrum Artystycznym przy ul. Wałowej 25 w każdą niedzielę w godz. 14:00-18:00 (od 13 marca do odwołania).

    Aktualnie (do 4 kwietnia) w MCA przy Wałowej 25 można oglądać nową wystawę „Country Woman”, niezależnie od inicjatywy „Kawiarenki” zapraszamy do oglądania wystawy. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Szczegóły: https://www.bwa.tarnow.pl/1,1070,wystawy,country-woman.html


    Centrum Sztuki Mościce zaprasza 13 marca  na:

    Zaczarowany Teatr Wyobraźni  – warsztaty rodzinne  godz. 13:30 – 14:30 

    Zaprasza najmłodszych od 6 do 8 roku życia i ich rodziców / opiekunów na zajęcia rozwijające wyobraźnię, motorykę i słownictwo dzieci. A wszystko to okraszone świetną zabawą. Liczba miejsc ograniczona! Warsztaty poprowadzą aktorzy Teatru Rabcio. Podczas zajęć, poprzez zabawę, będziemy poznawać magię teatru. A przede wszystkim kształtować wyobraźnię. W programie:

    • zabawy i ćwiczenia teatralne (rozgrzewające, relaksacyjne, koncentrujące, rozwijające wyobraźnię teatralną),
    • praca z przedmiotem i rekwizytem – odkrywanie teatralnej urody i nowych funkcji przedmiotów codziennego użytku,
    • budowanie obrazów plastycznych operujących symbolem i metaforą,
    • odkrywanie możliwości głosowych (ćwiczenia emisyjne, dykcyjne, zabawy głosem),
    • przekładanie słowa na obraz i sytuację dramatyczną.

    Liczba miejsc ograniczona – 17 dzieci. Dzieci uczestniczą w warsztatach z rodzicem / opiekunem

    Po warsztatach  o godz. 15.00 CSM zaprasza na :

    „Skrzaty domowe” Teatr Młodych Widzów spektakl dla dzieci Teatru Rabcio

    „Skrzaty domowe” to spektakl teatralny przeznaczony nie tylko dla dzieci. Całą rodziną odkrywać można zakątki domu, które potrafią pobudzić naszą wyobraźnię. W przedmiotach codziennego użytku odnajdziemy całą gamę skojarzeń. Niezauważany na co dzień  próg, może stać się bardzo ważnym bohaterem naszej opowieści. Podobnie jest z domowymi przestrzeniami: salon, sypialnia, łazienka, kuchnia, czy przedpokój mogą wzbudzać w nas niepokój,  jednocześnie  zmuszając do freudowskiego odrzucenia racjonalności przedmiotów i przestrzeni, na rzecz irracjonalnego ich wykorzystania i zastanowienia.

    Wiersze Michała Rusinka i muzyka Grzegorza Turnaua wykorzystane w spektaklu prowadzą nas w zaczarowane zakamarki codzienności. Któż by pomyślał, że tyle fantastycznych przygód czeka nas w każdym zakątku domu? Czyż często nie jest  tak, że zwyczajna wycieraczka, słuchawka prysznica, lampka nocna … w rękach dziecka mogą okazać się przedmiotem innego przeznaczenia? Przenoszą nas do wspomnień po odległe przestrzennie kosmosu.

    Reżyser spektaklu Dariusz Wiktorowicz, przygotowując scenariusz dla Teatru Rabcio nie wziął na warsztat  popularnej bajki. Scenariusz został oparty na wyjątkowych wierszach Michała Rusinka, splecionych  akcją z sympatycznymi bohaterami przemierzającymi  domowe zakątki. Mamy tu Skrzata salonowego, Skrzata kuchennego, łazienkowego, a nawet Skrzata zamieszkującego w starym pianinie, ukrytego wśród zakurzonych albumów i płyt na strychu.

    Grzegorz Turnau wypełnia tę atmosferę odkrywania domowych tajemnic skomponowaną przez siebie muzyką i osobiście wykonanymi piosenkami. Całość  teatralnej inscenizacji dopełnia niezwykle barwna i metaforyczna scenografia i  kostiumy,  zaprojektowane Barbara Wójcik-Wiktorowicz. Charakter i ruch sceniczny nadał skrzatom Arkadiusz Buszko. Twórcy spektaklu zabierają nas na ponadczasową wycieczkę do wnętrza domu, którą być może, każdy po wyjściu ze spektaklu będzie kontynuował w swoim domu.

    • wiersze – Michał Rusinek
    • scenariusz i reżyseria – Dariusz Wiktorowicz
    • scenografia – Barbara Wójcik – Wiktorowicz
    • teksty piosenek – Michał Rusinek
    • muzyka – Grzegorz Turnau

    Obsada: Agnieszka Kwiatkowska, Krystyna Kachel, Urszula Tylek, Piotr Serafin, Łukasz Łęcki, Filip Bochenek

    Post Views: 15 325
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Redakcja

    Related Posts

    Książki/ Max Czornyj – Inkarnator

    Książki/ Cătălin Mihuleac – Złota dziewczynka z Jassów

    Książki/ Ewa Szala – Anna i Adonis

    Comments are closed.

    Ostatnie wpisy

    • Tarnów/ Bracia kurkowi wsparli ośrodek dla dzieci w Zbylitowskiej Górze
    • Powiśle Dąbrowskie/ Nowy budynek szkoły oddano w Bolesławiu
    • „Niuniuś i niemiły pan” – recenzja
    • Nasze TOP5 bajek dla dzieci na Netflix
    • „Koła idą w ruch! Moja pierwsza książka o pociągach” – recenzja

    Najnowsze komentarze

    Brak komentarzy do wyświetlenia.

    Archiwa

    • marzec 2023
    • luty 2023
    • styczeń 2023
    • grudzień 2022
    • listopad 2022
    • październik 2022
    • wrzesień 2022
    • sierpień 2022
    • lipiec 2022
    • czerwiec 2022
    • maj 2022
    • kwiecień 2022
    • marzec 2022
    • luty 2022
    • styczeń 2022
    • grudzień 2021
    • listopad 2021
    • październik 2021
    • wrzesień 2021
    • sierpień 2021
    • lipiec 2021
    • czerwiec 2021
    • maj 2021
    • kwiecień 2021
    • marzec 2021
    • luty 2021
    • styczeń 2021
    • październik 2020
    • wrzesień 2020
    • sierpień 2020
    • lipiec 2020
    • czerwiec 2020
    • maj 2020
    • kwiecień 2020
    • marzec 2020
    • luty 2020
    • styczeń 2020
    • listopad 2019

    Kategorie

    • Akademia Szachowa
    • Aktualności
    • Bieżące sprawy
    • Dom i ogród
    • Dziecko
    • Felietony
    • Fotorelacje
    • Fszechogarniająca Mama
    • Gospodarka
    • Historia
    • Kobieta
    • Książki
    • Kulinarnia
    • Kultura
    • Ludzie
    • Muzyka
    • Podróże
    • Reportaże
    • Sportowe Wydarzenia
    • Uroda
    • Warto wiedzieć
    • Wspomnienia
    • Wydarzenia artystyczne
    • Wywiady
    • Zdrowie

    O portalu Miasto i Ludzie

    Jesteśmy miesięcznikiem regionalnym, który ukazuje się w Tarnowie od 8 lutego 2013. Obejmujemy swoim zasięgiem miasto Tarnów, powiat tarnowski, miasto Brzesko i powiat brzeski, Dąbrowę Tarnowską i powiat dąbrowski, Dębicę i powiat dębicki, Bochnię i powiat bocheński, Proszowice i powiat proszowicki, Wieliczkę i powiat wielicki.

    Dodatkowe informacje
    • O portalu
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    • Mapa strony
    • Kontakt

    Kontakt

    Wydawnictwo: Libre Sp. z o.o.

    tel. 537 33 88 84

    e-mail: redakcja@miastoiludzie.pl

    strona: www.miastoiludzie.pl

    © 2023 Portal Miasto i Ludzie. | Wykonanie i opieka techniczna Comp-Web Studio.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.