Ukazała się nowa książka „Śpiące królewny” autorstwa Suzanne O’Sullivan, irlandzkiej neurolog i pisarki. Książka jest zbiorem reportaży z podróży autorki po świecie, w których bada zagadkowe przypadki chorób masowych i związanych z kulturą.
O’Sullivan spotyka się z dziewczynami w Kolumbii, które doświadczają zaraźliwych napadów padaczkowych, mieszkańcami Kazachstanu, którzy zapadają w tajemniczy sen, ofiarami domniemanych ataków bronią dźwiękową i innymi osobami dotkniętymi niezwykłymi zaburzeniami. Autorka łączy swoją wiedzę medyczną z wnikliwą obserwacją społeczną i kulturową, aby pokazać, jak ludzki umysł i ciało reagują na stres, traumę i konflikt.
Książka jest fascynującym i poruszającym świadectwem siły i słabości ludzkiej natury. „Śpiące królewny” to trzecia książka O’Sullivan, która wcześniej napisała bestsellery „To wszystko w twojej głowie” i „Burza mózgowa”, za które otrzymała wiele nagród literackich i naukowych.
„Przenikliwe studium chorób, których często nie da się wytłumaczyć za pomocą tradycyjnych medycznych terminów. O’Sullivan po mistrzowsku snuje opowieść, jest przy tym bardzo wyczulona na poruszające historie swoich bohaterów. Dla fanów Olivera Sacksa”.
„Publishers Weekly”
SUZANNE O’SULLIVAN to światowej sławy brytyjska neurolożka i naukowczyni. Pracowała w Szpitalu Królewskim w Londynie, jest specjalistką w National Hospital for Neurology and Neurosurgery oraz w Towarzystwie Epileptologii. Ma ogromne doświadczenie w pracy z pacjentami psychosomatycznymi.
Autorka ukazuje jak trauma dotyka nas na wiele sposobów – przedstawia przypadki zagadkowych chorób z różnych miejsc na świecie, których podłożem jest konflikt między ciałem i umysłem, a na które lokalnie zapadają wybrane grupy społeczne m.in.:
- dzieci uchodźców w Szwecji
- społeczność Miskito w Nikaragui
- mieszkańcy Krasnogorska i Kałaczi w Kazachstanie