„Życie i miłość są ściśle związane. Z miłości płynie życie, a z życia, jako największy i najcenniejszy owoc, bierze się miłość”.
ks. Józef Tischner
Miłość i inne wydarzenia to zbiór tekstów ks. Tischnera pisanych przy różnych okazjach. Prosto, przystępnie napisane refleksje o tym, kim jesteśmy, w co wierzymy i na co możemy mieć nadzieję. Tischner pokazuje, jak połączyć nadzieję świata z nadzieją religijną. Wskazuje wreszcie, na co dobrze jest w życiu postawić, a czego warto się wyrzec.
Niniejsza książka jest znacznie zmienioną wersją wyboru tekstów ks. Józefa Tischnera, który ukazał się dwukrotnie pod tytułem Miłość nas rozumie. Rok liturgiczny z księdzem Tischnerem – wydanie pierwsze w 2000 roku, a wydanie drugie, poszerzone, w 2011.
Ksiądz Józef Tischner urodził się 12 marca 1931 roku w Starym Sączu. Dzieciństwo i młodość Tischnera przypadły na okres II wojny światowej i lata powojenne. Wydarzenia te zapisały się w pamięci artysty i miały wpływ na jego dalszą twórczość literacką. Tischner studiował teologię na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Miało to miejsce w latach 1955-1957, w czasie wielkich przemian w powojennej historii Polski. Był to czas szczególnych represji państwa wobec kościoła katolickiego i księży. Józef Tischner, z pochodzenia góral, miał częsty kontakt z niezmienioną przez człowieka przyrodą. Piesze, nierzadko samotne wędrówki po górach, były okazją do snucia refleksji i rozważań o otaczającym go świecie.
Ksiądz Józef Tischner – rozważania filozoficzne nad życiem, wolnością i Bogiem
W latach 70. XX wieku Józef Tischner rozpoczął intensywną działalność duszpasterską. Prowadził dialogowe homilie, jak również słynne msze dla przedszkolaków. Posługa kapłańska nie przeszkodziła Tischnerowi w rozwijaniu twórczości literackiej. Ten filozof i duszpasterz, zawarł swoje rozważania o świecie w m.in. zbiorze esejów Świat ludzkiej nadziei, a także artykule Schyłek chrześcijaństwa tomistycznego. To autor, dla którego najważniejszymi pojęciami były człowiek, dialog, wolność i solidarność, czego dowód dał, wydając takie publikacje jak „Etyka Solidarności, „Myślenie według wartości”, „Nieszczęsny dar wolności”, „Przekonać Pana Boga” czy „Spór o istnienie człowieka”. Dzieła Tischnera to także rozważania poetyckie, dotyczące wiary, ateizmu, ulotności życia ludzkiego, pełne zachwytu nad pięknem przyrody.
Autorytet moralny i twórca poruszający niełatwą tematykę
Ksiądz Józef Tischner jako kapelan Solidarności, popierał założenia tego ruchu. Kapłan organizował i przewodniczył homiliom, skierowanym do założycieli i aktywnych działaczy NSZZ „Solidarność”. W latach 90. XX wieku Tischner stał się autorytetem w sprawach wiary, filozofii, a także wolności czy trudnych relacji na płaszczyźnie kościół – państwo. We wrześniu 1999 roku, prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył Józefa Tischnera Orderem Orła Białego. Ostatnie lata życia tego kapłana były naznaczone walką z rakiem krtani. Po śmierci artysty ufundowano stypendium jego imienia, dedykowane wyróżniającym się, młodym twórcom. Nagroda Tischner powstała dzięki współpracy Grupy ERGO Hestia i Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak. Na cześć tego kapłana i filozofa odbywają się Dni Tischnerowskie, które wieńczy zawsze uroczysta gala Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.
Przeczytajcie także:
Chcesz wspomóc redakcję, kup w kiosku najnowszy numer magazynu Miasto i Ludzie. Gazeta dostępna w Małopolsce i na Podkarpaciu. Cena trzy złote.