Akuszerka z Sensburga to powieść historyczna, która przenosi czytelnika w świat Prus Wschodnich na początku XX wieku. Główną bohaterką jest Stanisława, młoda wdowa z małą córeczką, która marzy o zostaniu pielęgniarką.
Los jednak sprawia, że zostaje akuszerką i zielarką, pomagającą ludziom w trudnych chwilach. Stanisława wyjeżdża z rodzinnej wsi na Mazurach i osiada w Sensburgu (obecnym Mrągowie), gdzie poznaje nowe realia i kulturę. Tam też spotyka miłość i przyjaźń, ale także zazdrość i nienawiść.
Akuszerka z Sensburga to opowieść o kobiecej sile, pasji i walce o szczęście. To także barwny obraz życia na dawnych ziemiach polskich, bogatych w tradycje i zwyczaje. To książka dla wszystkich, którzy lubią historie pełne emocji, przygód i tajemnic.
– Stanisława, musisz się stąd wynieść! – krzyczała na nią teściowa. – Nie potrzebujemy tu twojej córki i twoich ziół. Zabieraj się do swojej matki!
– Nie mam dokąd iść – szlochała Stanisława. – Mój mąż nie żyje, a moja matka jest chora. Proszę, pozwólcie mi tu zostać!
– Nie ma mowy! – wtrącił się teść. – Nie będziemy cię utrzymywać. Znajdź sobie innego męża albo idź do miasta. Tam może ci się przydać twoja umiejętność rodzenia dzieci.Stanisława nie miała wyboru. Spakowała swoje rzeczy i wzięła na ręce małą Mariannę. Nie wiedziała, co ją czeka, ale nie poddawała się nadziei. Postanowiła wyjechać z rodzinnej wsi na Mazurach i osiadać w Sensburgu (obecnym Mrągowie), gdzie poznaje nowe realia i kulturę. Tam też spotyka miłość i przyjaźń, ale także zazdrość i nienawiść. Akuszerka z Sensburga to opowieść o kobiecej sile, pasji i walce o szczęście. To także barwny obraz życia na dawnych ziemiach polskich, bogatych w tradycje i zwyczaje. To książka dla wszystkich, którzy lubią historie pełne emocji, przygód i tajemnic.
Dalsze losy kobiet z rodziny, której korzenie sięgają drewnianej chaty w sercu Puszczy Białej. Stanisława, Marianna, Nadzieja… kto jeszcze pojawi się w ich życiu?
Ta część sagi rozgrywa się w latach 1973 – 1980 w małym mazurskim Mrągowie i okolicach. Tłem opowieści są prawdziwe wydarzenia, przewijają się autentyczne postaci. Kobiety, które chcą przeżyć swoje życie jak najbliżej natury, zostają wrzucone w ciężkie realia PRL. Kolejki, kryzys, trudności ze zdobyciem wszystkiego i lęk przed tym, co i komu można powiedzieć.
Czy można zaufać komuś innemu, niż członkom własnej rodziny?
W życiu Marianny pojawia się jasny promień – od śmierci męża, działacza partyjnego samodzielnie stawiała czoła codzienności. Czy po tylu latach umie jeszcze kochać? Czy potrafi podzielić swoje życie na dwoje?
Akuszerka z Sensburga, Ziele Marianny i Dom na Wygonie to opowieści o trzech kobietach – bardzo różnych, a jednak tak samo silnych poprzez związek z Naturą.Jak ona – przetrwają każdy czas i zrobią wiele, by iść własną drogą.
Autorka zapowiada kontynuację cyklu.