WCIĄGAJĄCY KRYMINAŁ I MROCZNA GROTESKA SPLECIONE W ŚMIERTELNYM UŚCISKU
ILE JESZCZE KOBIET PRZYPŁACI ŻYCIEM TANGO Z PIĘKNYM ŻIGOLO?
Koniec lat dwudziestych. Późna jesień, listopad, miasto spowija mgła. Nadchodzi wielki kryzys. Nadchodzi kac.
Starszy aspirant Adolf Piątek rozpoczyna śledztwo w sprawie okrutnego zabójstwa tenora z miejscowej operetki. Pierwszym podejrzanym jest kochanek śpiewaka, pracujący jako żigolo na miejscowym dancingu, gdzie co noc uwodzi w tangu bogate kobiety. Każda, z którą zatańczy, ginie bez śladu. Na dodatek, w mieszkaniu denata, Piątek odnajduje ślady mogące powiązać tenora z serią okrutnych morderstw sprzed lat.
Najmroczniejszy kryminał Michała Witkowskiego
„Tango. Czarny kryminał retro” – książka Witkowskiego
Michał Witkowski – laureat Paszportu „Polityki” i Nagrody Literackiej Gdynia, nominowany do Nagrody „Nike”, autor głośnego Lubiewa, tłumaczony na 30 języków – wraca z brawurową literacką jazdą bez trzymanki po najmroczniejszych zaułkach prowincjonalnego miasteczka i ludzkiej natury.
W tych zaklętych rewirach, w żółtym jak mocz świetle latarni, zupełnie inny Eberhard Mock spotyka Quentina Tarantino i braci Coenów, by razem szukać mordercy i poznać motyw zbrodni.
Witkowski pokazuje świat u progu katastrofy, gdzie zapach krwi miesza się z wonią wódki, cebuli, perfum Guerlain Shalimar, zakazanego seksu i rozkładających się ciał.
W ten mrok możesz wkroczyć tylko raz.
Michał Witkowski
Michał Witkowski urodził się 17 stycznia 1975 roku we Wrocławiu. To polski pisarz, felietonista, a także aktor niezawodowy. Witkowski wychował się we Wrocławiu. Jego burzliwe koleje losu obejmują ucieczkę z domu w wieku 14 lat i przebywanie w różnych środowiskach, między innymi pracę w teatrze objazdowym w Genewie. Powrót do kraju w 1993 roku zaowocował ukończeniem Liceum Ogólnokształcącego i podjęciem pierwszych prób literackich. Po zdaniu matury w 1995 roku Michał Witkowski rozpoczął studia na Uniwersytecie Wrocławskim, wybierając kierunek filologia polska, gdzie uzyskał magisterium, a następnie otrzymał tytuł doktorantka Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Michał Witkowski – wspaniałe powieści kryminalne i obyczajowe
Kariera pisarska Michała Witkowskiego rozpoczęła się od tomiku „Zgorszenia wstają od stołów” wydanego w 1997 roku. Oficjalnie jednak pierwszą książką pisarza jest zbiór opowiadań „Copyright” wydany dopiero w 2001 roku. Popularność Witkowskiego wzrosła po wydaniu powieści „Lubiewo”. Zyskała ona status bestselleru i stała się kultowa wśród odbiorców młodego pokolenia. Kolejną jego powieścią była „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna- Szczakowej”. Jest to pozycja, która powtórzyła sukces „Lubiewa”. Prawdziwy rozgłos Michał Witkowski osiągnął wydając powieść kryminalną „Drwal”, a także kryminał „Zbrodniarz i dziewczyna” czy powieścią traktującą o środowisku męskich prostytutek.
Styl pisarski określony mianem „witkowszczyzny”
Witkowski jest jednym z niewielu pisarzy młodego pokolenia, który już stworzył swój charakterystyczny styl określany mianem witkowszczyzny. Jego podstawowymi wyznacznikami są przede wszystkim przesadność w opisie świata, ironia, groteska, jak również cynizm, który stanowi swoistą grę z czytelnikiem. Twórczość Witkowskiego porównywana jest przez krytyków literackich do dzieł Gombrowicza, Geneta i Stasiuka. Utwory Witkowskiego przetłumaczono na 30 języków, między innymi niemiecki, hiszpański, hebrajski, węgierski, litewski, czeski, koreański, łotewski, estoński, włoski, serbski, a nawet fiński. Witkowski jest recenzentem wielu artykułów, a także robi karierę medialną, prowadząc blog modowy „Fashion Pathology”.
Chcesz wspomóc redakcję, kup w kiosku najnowszy numer magazynu Miasto i Ludzie, trzy złote tylko