Dziecko rodzi się z dużą potrzebą ssania. Karmienie piersią to nie tylko sposób na zdobywanie pożywienia, ale także bliskość i poczucie bezpieczeństwa. Smoczek został stworzony jako zamiennik piersi dla dzieci, które nie mogą jej ssać. Bywa też pomocny, gdy potrzeba ssania jest niezwykle silna. Nie znaczy to jednak, że każde dziecko go potrzebuje.
Kiedy kupić pierwszy smoczek?
Radzi się by nie podawać go wcześniej niż po skończeniu 1 miesiąca życia. Jest to ważne zarówno dla rozwoju dziecka jak i wyregulowaniu procesu laktacji.
Jaki smoczek wybrać?
Poniżej zaprezentuje Wam 3 najczęstsze podziały:
1. Ze wzgl. na materiał:
– kauczukowy (lateksowy) – miękki, dobrze dopasowuje się do buzi, ma smak i zapach, szybciej się odkształca
– silikonowy – bezbarwny, bezwonny i bezsmakowy, twardszy i trwalszy, nie ulega deformacji
2. Ze wzgl. na kształt:
– okrągły – najlepszy dla dzieci karmionych butelką
– płaski/symetryczny – idealny dla dzieci kp
– dynamiczny – prowokuje naturalny sposób ssania, kurczy się i rozciąga imitując zachowanie się piersi podczas karmienia
– anatomiczny/ortodontyczny – kształtem nawiązuje do sutka, dopasowuje się do buzi i wspomaga prawidłowy rozwój zgryzu
3. Ze wzgl. na rozmiar:
– cyfra 1/litera A – dla noworodków 0-6
– cyfra 2/litera B – dla niemowląt 6-18
– cyfra 3/litera C – dla dzieci pow. 18 mies.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Część w buzi powinna być miękka, a ta między wargami twardsza, główka kształtem przypominać sutek mamy, by stymulować właściwy odruch ssania i pracę języka. Ważne by zewnętrzna część nie zasłaniała nosa, a tarcza miała otwory, by nie utrudniać oddychania.
Wybierając smoczek należy upewnić się, że dziecko nie jest na niego uczulone. Powinien być wykonany z bezpiecznych materiałów, oraz posiadać atest.
Ostateczna decyzja należy do Was i dziecka. Może okazać się, że niemowlę nie będzie chciało smoczka, jeśli jednak okaże się potrzebny, dobrze jest przetestować kilka rodzajów, by znaleźć ten najlepszy. Pamiętajmy jednak, by używać go z umiarem, aby nie zastąpiły emocjonalnej więzi z mamą.
~Fszechogarniajaca Mama

