Opowieść o ludziach i wydarzeniach, którym zawdzięczamy naszą tożsamość.
Książka ta powstawała 30 lat. Obecne wydanie poszerzyliśmy o wykłady z lat 2016–2021. Stanowi ona jedyną tak szeroką prezentację historycznego dorobku arcybiskupa, który proponuje unikatowe spojrzenie na średniowiecze. Zaprasza do spotkania nie z dziejami instytucji i struktur, ale z christianitas – społecznością kulturową zbudowaną wokół chrześcijaństwa. Niezwykli bohaterowie, pasjonujące wydarzenia. Umysł i dusza człowieka średniowiecznego.
Najwyższa klasa sztuki badawczej i interpretacyjnej źródeł historycznych.
Abp Grzegorz Ryś jest znany z tego, że nie zadowalają go łatwe diagnozy, ale potrafi sięgać głębiej. Jest mistrzem stawiania trafnych pytań i wydobywania ukrytych znaczeń z pozornie banalnych faktów. Pisze w sposób prosty, ale pozbawiony uproszczeń.
Do historii Kościoła autor podchodzi z podwójną pasją, łącząc perspektywę wiary z fascynacjami naukowymi. Poznajemy jego spojrzenie na zjawiska, które ukształtowały dzisiejszy Kościół – także te trudne i kontrowersyjne, a czasem niesłusznie zapomniane.
Ponadczasowa mądrość słów niezmiennie aktualnych.
Kościół nie może przebierać w swojej historii. Musi też wiedzieć, co powinien kontynuować, a za co przeprosić. (…) nie boimy się prawdy o sobie. Pomijanie w jego dziejach „trudnych kart” jest wręcz heretyckie.
abp Grzegorz Ryś
Od redaktora tomu:
Od pierwszego wydania tej książki minęło sześć lat. Jej Autor został w tym czasie arcybiskupem metropolitą łódzkim. Coraz większy zakres odpowiedzialności za życie Kościoła wprawdzie utrudnia mu prowadzenie badań, ale nie uniemożliwia popularyzowania historii, a szczególnie dziejów Kościoła. Obecne wydanie poszerzyliśmy o rozdział zawierający cztery wykłady arcybiskupa Rysia. Zapraszamy do świata kończącego się średniowiecza, do czasów Dantego Alighieri, Hieronima Savonaroli, Jana Husa i Marcina Lutra – w których ważyły się losy Kościoła i Europy.
Maciej Müller
Materiały wideo – abp Ryś odpowiada na pytania:
Czego dzisiejszy Kościół może się nauczyć od średniowiecznego? – LINK
Czy historyk może dostrzec Boga w dziejach? – LINK
Jakie postaci historyczne mnie inspirują? – LINK
Jak historyk Kościoła patrzy na jego przyszłość? – LINK
Po co w Kościele zajmować się historią? – LINK
Przykładowe zagadnienia poruszane w książce:
Jaka jest rola chrześcijaństwa w zmieniającym się świecie?
Jaki był stosunek Kościoła do przemocy i nawracania siłą?
W jaki sposób papież reagował na rzezie urządzane przez krzyżowców?
Jak wyglądało życie codzienne księży w średniowieczu?
Jaka była reakcja duchownych na wprowadzenie obowiązkowego celibatu?
Skąd wziął się kult relikwii?
Jaki był stosunek Kościoła do ubóstwa?
Chcesz wspomóc redakcję, kup w kiosku najnowszy numer magazynu Miasto i Ludzie