Storczyki
to piękne rośliny, a ich prawidłowe nawożenie jest kluczowe, aby kwitły bujnie i długo. Oto kilka wskazówek dotyczących nawożenia storczyków wiosną:
Termin nawożenia:
Nawożenie storczyków powinno odbywać się wyłącznie w okresie wegetacji. Najintensywniejszego nawożenia storczyki wymagają wiosną i latem (kwiecień-sierpień), gdy silnie się rozrastają i zawiązują pąki kwiatowe. Jesienią (wrzesień-październik) wymagania pokarmowe storczyków stopniowo maleją, a w okresie zimowym (grudzień-marzec) nawożenie całkowicie wstrzymujemy. Nigdy nie nawozimy storczyków bezpośrednio po przesadzeniu. Odczekajmy 3 miesiące przed wprowadzaniem nawozów do nowego podłoża. Nowo zakupione storczyki również nie powinny być nawożone przez 1-2 miesiące, ponieważ są stymulowane na różne sposoby przez hodowców.
Wybór nawozu:
W uprawie storczyków stosujemy kilka różnych nawozów, których skład odpowiada aktualnemu zapotrzebowaniu roślin na składniki pokarmowe. Wiosną i latem, gdy wzrost storczyków jest intensywny, stosujemy nawozy o podwyższonej zawartości azotu (N), wzbogacone mikroelementami i witaminami. W okresie kwitnienia, oprócz azotu, do odpowiedniego rozwoju kwiatów niezbędny jest również fosfor (P) i magnez (Mg). Dlatego w okresie zawiązywania pąków kwiatowych powinniśmy wprowadzić nawozy o zwiększonej zawartości fosforu i z dodatkiem magnezu.
Przygotowanie podłoża:
Przed podaniem nawozu do storczyków, podłoże należy obficie podlać, tak aby woda wypłynęła do podstawki. Nie wolno stosować nawozów na nadmiernie przesuszone podłoże.
W naturze stroczyki rosną w gorących i wilgotnych lasach zwrotnikowych. Najczęściej nie w ziemi, ale wysoko na… drzewach. Dlatego do uprawy w domowych warunkach storczyki potrzebują specyficznej gleby.
Idealne podłoże pod orchidee musi być lekkie, przepuszczalne. Nie można doprowadzać do przestojów wody, bo jest to zabójcze dla korzeni tej egzotycznej rośliny. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych mieszanek. Są one specjalnie przygotowane pod wymogi tego gatunku. Najczęściej zawierają korę i włókno kokosowe. Posadzenie storczyków w tradycyjnej glebie do roślin balkonowych spowoduje ich szybkie zamieranie.
By w pełni zaspokoić potrzeby storczyków, podłoże dla nich powinno składać się z następujących składników:
Keramzyt
To wypiekana glinka, która jest odporna na wilgoć, grzyby i pleśnie. Nadaje się na drenaż, oraz do mieszania z podłożem, ponieważ zatrzymuje wilgoć. Ze względu na swoją wagę keramzyt posypany na dnie doniczki, będzie ją stabilizował i jednocześnie chronił przed przewracaniem się. Kupując nowy keramzyt, należy go dwukrotnie wypłukać i wygotować, by zabić ewentualne bakterie i wirusy. Następnie zalać zimną wodą, najlepiej miękką. Nigdy nie wolno używać gorącego do sadzenia rośliny. Używając ten sam keramzyt po raz kolejny, również po umyciu należy go wygotować lub wstawić na pół godziny do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C w celu odkażenia.
Kokos
Kokos w postaci wiórów, chipsów czy kory zapewnia bardzo dobre napowietrzenie podłoża i zatrzymuje trochę wody. Kupując nowy, należy go wypłukać, by wymyć brudy i ewentualne związki soli.
Mech torfowiec
Mech torfowiec to naturalny mech Sphagnum, lubiący wilgotne środowisko. Idealny jako podłoże do storczyków.
Torf wysoki
Torf wysoki rozluźnia i napowietrza podłoże oraz zatrzymuje wodę. Posiada odczyn kwaśny 2-4 pH.
Specjalistycznym podłożem na bazie chipsów i kory kokosowej jest Substral Orchidea. Wszystkie składniki tego podłoża są dostosowane do specjalnych wymagań storczyków i zapewniają optymalne warunki wodno-powietrzne gleby niezbędne do tego, by te rośliny dobrze się rozwijały. Podłoże to jest przeznaczone do sadzenia i przesadzania wszystkich gatunków orchidei oraz innych epifitów.
Sam dobór podłoża to jednak nie wszystko. Każde mieszkanie posiada inną specyfikę powietrzną, świetlną, inną wilgotność i temperaturę. W zależności od tych czynników podłoże będzie szybciej lub dłużej wysychać. Dlatego należy z uwagą obserwować rośliny i w zależności od potrzeb nawilżać je i podlewać. Uważajmy jednak, by ich nie przelewać. Lepiej raz na kilka dni zamoczyć doniczkę w wodnej kąpieli na 15-20 minut. Potem trzeba dokładnie odsączyć i osuszyć doniczkę, a mokre liście przetrzeć suchą szmatką. Storczyki każdego gatunku podlewa się zawsze rano, aby nie zaszkodziły im wieczorne wahania temperatury.
Nawozy dostępne w handlu:
-
W sieciach handlowych dostępne są różne nawozy do storczyków, takie jak Substral, Biopon, Agrecol, czy nawóz do storczyków Pokon. Wybierzmy odpowiedni nawóz zgodnie z potrzebami naszych roślin.
Pamiętajmy, że prawidłowe nawożenie to klucz do zdrowego i pięknie kwitnącego storczyka! 🌸🌿
współpraca medialna
więcej informacji na stronie miastoiludzie.pl