Jak stworzyć odpowiednie warunki, by wspomóc gotowość dziecka w odpieluchowaniu?

Pozwólmy dziecku patrzeć, jak my sami korzystamy z toalety. Powiedzmy mu, co robimy i do czego służy sedes.

Czytanie książek daje dziecku możliwość zapoznania się z tematem bez presji. Można też wtedy wsłuchać się w jego emocje związane ze zmianą. Rozmawiając możemy nauczyć malucha odpowiednich zwrotów, które pomogą mu w komunikowaniu swoich potrzeb. Warto również wytłumaczyć jak nazywają się poszczególne narządy płciowe. Będąc otwartym unikamy tworzenia tematu tabu, dzięki czemu dziecko nie będzie czuło się niezręcznie, używając adekwatnego słownictwa.

Warto pozwolić na zabawę nocnikiem, zachęcić, by miś również z niego korzystał. Pozwólmy siadać, nawet w ubraniu, kiedy tylko dziecko wyrazi taką chęć. Pomoże mu to oswoić się z miejscem, pozycją i umiejętnością siadania na nocniku. Gdy się oswoi będzie gotowy na zdjęcie pieluszki. Warto pytać, czy chciałby ją zdjąć. Dajemy mu tym szansę na podjęcie decyzji. Bez względu na to, co powie, zawsze szanujmy jego wolę.
Ważne, by nigdy nie zmuszać do siadania na nocnik, gdyż może to spowodować awersję.

Najlepiej poczekać na założenie bielizny do momentu, gdy maluch będzie na to gotowy. W przeciwnym razie mogą zdarzać się „wypadki”, które mogą zniechęcić. Lepiej poczekać, aż dziecko będzie oswojone z korzystaniem z nocnika, i dopiero wtedy zdecydować się na całkowite odłożenie pieluchy. Fajnie, gdy dziecko samo będzie mogło wybrać bieliznę, którą chce nosić.

Kiedy maluch szykuje się do załatwienia swoich potrzeb do pieluszki warto zaproponować mu skorzystanie z nocnika. Jeśli dziecko się zgodzi, to świetnie, jeśli nie, uszanujmy jego decyzję.

Należy spodziewać się sukcesów i porażek, dobrze więc zaakceptować fakt, że pomimo starań czasem może się nie udać. Nie traktujmy tego jako porażki i zapewnijmy dziecko, że jest to normalne podczas uczenia się.
~Fszechogarniająca Mama

