O prawidłową higienę jamy ustnej należy dbać już od pierwszego dnia życia. Jama ustna niemowląt ma sporo fałdów. Ważne, więc by regularne mycie stało się nawykiem.
Na etapie bezzębnym wystarczy przemywanie gazikiem nasączonym przegotowaną wodą. Gdy pojawią się zęby, niezbędna jest szczoteczka. Pastę należy wprowadzić od początku. Gdy dziecko nie potrafi jeszcze wypluwać eksperci polecają pasty bez fluoru, a gdy już umie, czyli ok 2/3 r.ż., z fluorem 1000 ppm.
Jak myć zęby?
1. Do około 7 r.ż. rodzice powinni aktywnie uczestniczyć w myciu, ponieważ dopiero wtedy dziecko jest na tyle sprawne manualnie, żeby samo mogło zrobić to skutecznie.
2. Na szczoteczkę nakładamy niewielką ilość pasty. Dla malucha do 3 r.ż. wystarczy delikatne “maźnięcie” pastą włosia, tyle ile objętość ziarenka ryżu, a od 3 roku wzwyż, nakładamy porcję wielkości ziarenka groszku.
3. Szczoteczka musi być dostosowana do wieku. Powinna mieć małą, zaokrągloną główkę i szeroki trzonek dla wygodnego trzymania.
Zęby staramy się myć 2 razy dziennie. Koniecznie przed snem, ponieważ w nocy zmienia się jakość śliny co przyczynia się do rozwoju próchnicy.
U dzieci najpowszechniejsza jest tzw. próchnica butelkowa, której główną przyczyną jest zasypianie z butelką. Należy w miarę możliwości eliminować takie nawyki.
Próchnica u dzieci wymaga bezwzględnego leczenia. Mitem jest, że zębów mlecznych się nie leczy. Przedwczesne usunięcie mleczaka powoduje powstanie problemów ortodontycznych i wad wymowy, dlatego ważne jest zapobieganie próchnicy. Profilaktyka to przede wszystkim: odpowiednia higiena i ograniczenie produktów z cukrem.
Kiedy wybrać się do dentysty?
Pierwsza wizyta zalecana jest już w 1 r.ż.. Dentysta powinien udzielić wtedy porad dotyczących dbania o higienę oraz dietę dziecka. Potem warto przyjść około 2 r.ż., gdy maluch ma już większość zębów.
Pierwsze wizyty mają raczej charakter adaptacyjny, a ich celem jest zapoznanie dziecka z lekarzem i gabinetem. Kolejne powinny odbywać się nie rzadziej niż co 4-5 miesiąc. W takim odstępie dziecko będzie jeszcze pamiętało poprzednią wizytę, a nowe zmiany próchnicowe będą łatwe do wykrycia.
~Fszechogarniająca Mama

