Co-sleeping. Temat nam bardzo bliski, bo od narodzin Nastki śpimy wszyscy w jednym łóżku jak na załączonym obrazku. Choć wiem, że dla niektórych to temat tabu i nie dopuszczają myśli, żeby dziecko spało z rodzicami, to dziś napisze o tym, dlaczego warto spać razem.
Sen niemowląt jest niezwykle ważny: pozwala na regenerację sił i przygotowanie ciała i umysłu do kolejnego dnia. Jest też jedną z pierwszych rzeczy, z powodu której cierpimy my rodzice po pojawieniu się na świecie dziecka.
Noworodki śpią średnio około 16–17h na dobre, jednak zazwyczaj jest to suma krótkich drzemek. Maluch budzi się w ciągu dnia i nocy, bo potrzebuje, by rodzice zaspokoili jego potrzeby. Chociażby dlatego warto rozważyć wspólny sen, by utrzymać energię potrzebną do opieki nad maluchem.
Co-sleeping to bardzo naturalna forma wypoczynku wśród wielu kultur, przynosząca liczne korzyści dziecku i dorosłym. Moda na oddzielanie niemowlęcia od matki w czasie snu jest dość młoda, bo zaczęła się dopiero w ubiegłym wieku.
Tymczasem współspanie ma wiele korzyści:
– Pozwala rodzicom wypocząć.
Według badań rodzice, którzy śpią razem z dzieckiem, są bardziej wyspani. Mogą szybko odpowiedzieć na potrzeby dziecka, co najważniejsze, bez wstawania z łóżka!
– Poprawia jakość snu dziecka.
Dzieci spokojniej śpią i mniej płaczą w nocy, bo wiedzą i czują, że rodzic jest blisko.
– Ułatwia karmienie piersią.
Dziecko śpi obok mamy, więc można je szybko nakarmić, bez rozbudzania się w pełni i wstawania z łóżka.
Potwierdzam z autopsji!
– Pozwala na budowanie więzi
Dziecko czuje obecność rodzica, a jego potrzeby są szybko zaspokajane.
Nie jest prawdą, że spanie z dzieckiem może rozpieścić. Badania pokazały, że co-sleeping zapewnia możliwość szybkiego odpowiadania na potrzeby dziecka, co pomaga mu w regulacji swoich emocji. Wspólne spanie jest też błędnie powiązywane ze zwiększonym ryzykiem śmierci łóżeczkowej, jednak i tu badania pokazują, że robienie tego w sposób bezpieczny zmniejsza to ryzyko.
A jak to robić bezpiecznie?
O tym następnym razem.
~Fszechogarniająca Mama