Dzisiaj uroczyście udostępniono ścieżkę edukacyjną „Las na wyciągnięcie ręki” w Okocimiu, nieopodal leśniczówki przy Czerwonej Drodze. Główną atrakcją ścieżki jest audioprzewodnik, zrealizowany przez Studio.pl na zlecenie Nadleśnictwa Brzesko.
Celem audioprzewodnika jest pogłębienie wiedzy o środowisku leśnym, ukazanie go w wielu wymiarach, a także wytłumaczenie skomplikowanych zależności, którymi rządzi się gospodarka leśna.
W podróż po lesie zabierają słuchaczy dwaj narratorzy. Ich relacja poświęcona jest historii lasów, funkcji spełnianych przez obszary leśne, a także bogatej faunie i florze poznawanego terenu. W towarzystwie ekspertów: leśników, biologa, historyka, archeologa przekazują oni wiele ciekawostek, dotyczących odwiedzanego środowiska.
„Z audycji można się dowiedzieć, według jakich zasad sadzony jest nowy las i jak wykorzystywane jest pozyskiwane drewno” – tłumaczy Paweł Dzięgielowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Brzesko.
Poszczególne przystanki na ścieżce znajdują się zazwyczaj w odległości kilkudziesięciu metrów.
„Na całość opowieści składa się 12 audycji. Kompetentny komentarz i wskazówki nawigacyjne pozwalają bezpiecznie przemierzyć wyznaczoną trasę i łatwo przyswoić prezentowane informacje” – zachęca Marek Kołdras ze Studia.pl.
Audycje, po zapisaniu w formacie MP3, zostały umieszczone na stronie internetowej Nadleśnictwa Brzesko. Można je kopiować na smartfony. Zostały one także opublikowane w serwisie YouTube. Najlepiej słuchać ich podczas spaceru po ścieżce. Import kolejnych podrozdziałów opowieści ułatwiają kody QR, umieszczone w miejscach, gdzie wyznaczono przystanki na trasie wycieczki.
W kilku miejscach umieszczono ławki, pozwalające na odpoczynek. By łatwiej było pokonać różnice poziomów na ścieżce pojawiły się także drewniane stopnie schodów.
„To miejsce wpisuje się w pojęcie lasu społecznego. Z jednej strony edukuje, z drugiej daje przyjemność przebywania w lesie, gdzie gospodarka jest prowadzona pod dyktando tych, którzy korzystają z lasów na co dzień” – mówi Paweł Dzięgielowski.
„Wielu z nas potrzebuje trochę ciszy, śpiewu ptaków, nieprzerywanego przejeżdżającymi obok samochodami, tego powietrza o wyjątkowym zapachu. Ta ścieżka pokazuje, jak Lasy Państwowe się zmieniają, jak zachęcają młodzież, sportowców, całe rodziny do przebywania w nich. A jeśli przy okazji nowoczesne technologie zachęcają do lepszego poznania tego miejsca, to tylko powód do radości” – mówi Piotr Kempf, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.
„Każdy z nas potrzebuje odpoczynku, często jeździmy daleko. Tymczasem blisko nas są takie cudowne miejsca, jak te lasy, z wieloma atrakcjami jak ta ścieżka i audycje, z których można się wiele dowiedzieć. Zachęcam, aby te piękne miejsca całymi rodzinami odwiedzać, spacerować, obserwować przyrodę” – mówi Tomasz Latocha, burmistrz Brzeska.
Audioprzewodnik „Las na wyciągnięcie ręki” to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy chcą lepiej poznać piękno i bogactwo polskich lasów.