Menu

Kiedy wreszcie wyremontują dworzec PKP w Mościcach

TARNÓW. Budynek dworca PKP w Mościcach zamknięto dla pasażerów w 2012 roku i od tego czasu popada w ruinę, a wszystkie przetargi organizowane przez kolej, a zmierzające do sprzedaży obiektu kończyły się niepowodzeniem. Mimo tego spółka, mimo kilku ofert, nie podjęła decyzji o nieodpłatnym przekazaniu miastu budynku, choć kilka gmin w Małopolsce dworcowe budynki otrzymało za symboliczną złotówkę.

Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, co pewien czas przypomina PKP o dworcu kolejowym w Mościcach i konieczności jego remontu lub sprzedaży i zagospodarowaniu na inny cel. Ostatnia interwencja prezydenta dała efekt w postaci pisma, w którym kolej poinformowała, iż remont dworca może rozpocząć się w 2024 roku. Roman Ciepiela zapowiedział, iż podejmie starania, aby stało się to wcześniej.

Do Urzędu Miasta Tarnowa trafiło pismo, będące odpowiedzią na ostatni monit prezydenta Romana Ciepieli w sprawie stanu dworca PKP w Mościcach. PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Krakowie odpowiedział, iż „(…) budynek dworca kolejowego Tarnów-Mościce został zgłoszony do planu inwestycji dworcowych na lata 2024 i następne.”

To już jest jakaś deklaracja ze strony kolei, choć konkretów nie ma żadnych – mówi prezydent Tarnowa. – To dobrze, że podjęta została decyzja, ale zadeklarowany termin rozpoczęcia remontu nas nie zadowala, przede wszystkim z uwagi na planowane w Tarnowie, a konkretnie w Mościcach, rozgrywki w ramach Igrzysk Europejskich, które odbędą się latem 2023 roku. Warto byłoby, aby przyjeżdżające do nas ekipy sportowców witał odnowiony dworzec i będę podejmował starania, aby PKP przyśpieszyły termin rozpoczęcia remontu. Ze strony miasta mogę zadeklarować wszelką potrzebną pomoc.

Budynek dworca PKP w Mościcach zamknięto dla pasażerów w 2012 roku i od tego czasu popada w ruinę, a wszystkie przetargi organizowane przez kolej, a zmierzające do sprzedaży obiektu kończyły się niepowodzeniem. Mimo tego spółka, mimo kilku ofert, nie podjęła decyzji o nieodpłatnym przekazaniu miastu budynku, choć kilka gmin w Małopolsce dworcowe budynki otrzymało za symboliczną złotówkę. Formalnie pod adresem miasta w 2014 roku padła tylko propozycja, aby zakupiło obiekt za 800 tysięcy złotych. Oczywiście władze miejskie policzyły koszty remontów i odmówiły.

Ostatnio dworzec w Mościcach został wpisany do rejestru zabytków, więc prace remontowo-modernizacyjne będą wymagały konserwatorskiej zgody i nadzoru.

Gdy latem 2021 r. zapadła decyzja o wpisaniu dworca do rejestru prezydent Tarnowa komentował: Cieszę się z decyzji o wpisaniu dworca do rejestru zabytków, bowiem budynek dawnego dworca od niszczeje, chluby miastu nie przynosi, a jego właściciel nie podejmuje żadnych działań. Być może decyzja o wpisaniu obiektu na listę zabytków zmobilizuje PKP do wykonania remontu. Będziemy na to naciskać.

Pierwszy rezultat tych nacisków już jest, teraz pora na działania, które mogą spowodować przyśpieszenie remontu dworca w Mościcach.

Chcesz wesprzeć naszą redakcję, kup najnowszy numer magazynu Miasto i Ludzie

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>