Kwiaty od PSL w rocznicę zamachu majowego 1926

TARNÓW. 12 maja minęła rocznica zamachu majowego z 1926 roku, krwawego przewrotu wojskowego, w wyniku którego Józef Piłsudski zdobył władzę w Polsce obalając legalnie wybrany rząd Wincentego Witosa. O tej rocznicy pamiętają co roku działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego. 12 maja złożyli kwiaty pod pomnikiem Witosa na placu Drzewnym w Tarnowie.

Wśród uczestników skromnej uroczystości był m.in. profesor Stanisław Sorys, wiceprezes PSL-u w Małopolsce, radny województwa Małopolskiego, prezes Zarządu Powiatu Ziemskiego PSL-u w Tarnowie. Przybyli także Zbigniew Marczyk, dyrektor tarnowskiego biura posła Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Jan Radoń z Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Był także obecny Jan Hebda, tarnowski historyk i społeczny asystent posła Władysława Kosiniaka-Kamysza, który w imieniu prezesa PSL-u składał jeden z wieńców.

Były oczywiście wieńce i kwiaty, a także sztandar tarnowskiej organizacji przyniesiony na tę okazję, który trzymał pod pomnikiem Józef Szmucer. Chwila była podniosła, wspominano bowiem nie tylko chłopskiego premiera sprzed lat, ale także czterysta ofiar krwawego puczu wojskowego, który urządził w 1926 roku Józef Piłsudski w Warszawie (więcej o zamachu majowym piszemy w najnowszym wydaniu gazety Miasto i Ludzie, która od 14 maja będzie w sprzedaży).

W rocznicę przewrotu majowego wiązankę od PSL złożono także pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Składała ją delegacja w składzie: Władysław Wilkosz (wiceprezes Zarządu Grodzkiego PSL w Tarnowie), Józef Szmucer i Tadeusz Partyka (członkowie Prezydium Zarządu Grodzkiego PSL) oraz Czesław Romaniewski (społeczny asystent posła Władysława Kosiniaka-Kamysza).

Składanie wieńców pod pomnikiem Wincentego Witosa w rocznicę zamachu majowego, 12 maja 2021 r.

MiastoiLudzie.pl – regionalny serwis informacyjny. Wydarzenia, kultura, sport z powiatów: tarnowskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, dębickiego