Menu

Trądzik młodzieńczy. Sposoby na niedoskonałości

Okres dojrzewania dla wielu młodych ludzi bywa czasem trudnym. Rozregulowana gospodarka hormonalna może prowadzić do powstawania wielu problemów – w tym także trądziku. Pojawiające się na twarzy i ciele niedoskonałości bywają trudne w usunięciu, a ich leczenie nie zawsze jest łatwe. Istnieją jednak pewne sposoby, które sprawiają, że trądzik młodzieńczy staje się mniej uporczywy.

Skąd się bierze trądzik młodzieńczy?

Jak sama nazwa wskazuje – jest to przypadłość, która pojawia się w wieku młodzieńczym. Nie bez powodu, skoro jest to czas dojrzewania, a więc jeden z momentów w życiu, kiedy występuje nadaktywność hormonów płciowych. W rezultacie pojawiają się zaburzenia związane z nadmierną produkcja sebum, ale także problemy z rogowaceniem ujść mieszków włosowych.

To jednak nie wszystko, ponieważ trądzik młodzieńczy to często skutek występowania kilku niepożądanych czynników. Może to być także walka z bakteriami nazywanymi Propionibacterium acnes.

Kiedy mija trądzik młodzieńczy? 

Jeżeli powyższa przypadłość rzeczywiście związana jest z chwilowymi problemami z gospodarką hormonalną, to najpewniej trądzik młodzieńczy przeminie wraz z okresem dojrzewania. Jeżeli tak się nie stanie – konieczne jest dalsze szukanie przyczyn występujących dolegliwości. Specjalista wskaże najlepsze możliwe rozwiązanie, które może się wiązać nawet z przyjmowaniem leków. 

Skuteczne sposoby na trądzik młodzieńczy 

Tymczasem trądzik młodzieńczy można niekiedy wyeliminować jeszcze przed zakończeniem okresu dojrzewania. Jak to możliwe? Zdarza się, że przyczyną pogorszenia stanu są czynniki, na które mamy wpływ. Jest to m.in. stres, mechaniczne uszkodzenia skóry, niepoprawnie stosowana dieta, źle dobrana pielęgnacja czy występujące alergie pokarmowe. 

W takim przypadku należy zacząć od zmiany stylu życiu, ponieważ w wielu przypadkach jest to najlepszy sposób, aby trądzik młodzieńczy zniknął lub aby sprawiał na co dzień mniej kłopotów. Dieta powinna być bogata w witaminy i inne ważne dla organizmu substancje. Konieczne jest natomiast zrezygnowanie z fast foodów oraz posiłków zawierających duże ilości cukru. Nie zaleca się także spożywać zbyt wiele ostrych potraw. 

Dieta to jedno, ale ważny jest również sposób traktowania swojego ciała i umysłu. Młodzież często boryka się ze stresującymi sytuacjami, z jakimi spotyka się nie tylko w szkole, ale także poza nią. Warto postarać się o rozładowanie napięcia poprzez znalezienie kreatywnego sposobu na spędzanie wolnego czasu. Często są to przede wszystkim zajęcia sportowe pomagające obniżyć poziom stresu. 

Ogromną rolę odgrywa jednak pielęgnacja. Poprawne oczyszczanie skóry dotyczy obydwu płci, chociaż to często właśnie dziewczęta rozpoczynają w tym wieku swoją przygodę z makijażem. Stany zapalne powstają najczęściej w momencie, kiedy ujścia gruczołów łojowych pozostają zbyt długo zatkane. Jak tego uniknąć? Warto regularnie (jeden lub dwa razy w tygodniu) stosować peeling mechaniczny lub enzymatyczny. Natomiast rano i wieczorem konieczne jest dokładne mycie twarzy oraz stosowanie kosmetyku wyrównującego pH. 

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>