Menu

Rehabilitacja niepełnosprawnych na Pogórzu utrzymana

TUCHÓW. Na te doniesienia oczekiwało wiele osób niepełnosprawnych. Rządowy program rehabilitacji skierowany do tej grupy, który ruszył na początku grudnia, będzie kontynuowany w tym roku.

Środowisko odbiorców świadczeń chwali go za to, że aby z niego skorzystać nie potrzeba skierowania od lekarza. Mocną stroną jest też indywidualne dopasowanie terapii do potrzeb. Kwalifikacja do programu prowadzona jest pod numerem telefonu 14 65 25 503.

Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że program pozwolił na lepszy dostęp do rehabilitacji dla osób ze stopniem niepełnosprawności lekkim i umiarkowanym. Przy zapisach nie obowiązuje bowiem kolejka oczekujących na regularne świadczenia.

W praktyce oznacza to, że dzięki krótkiemu oczekiwaniu na rehabilitację  pacjentowi udzielona jest pomoc w momencie kiedy najbardziej jej potrzebuje. Znacząco skraca to czas powrotu do normalnej, codziennej aktywności – tłumaczy Ewa Wszołek, kierownik Ośrodka Rehabilitacji Centrum Zdrowia Tuchów.

Przypomnijmy, że bezpłatne dla pacjentów świadczenia obejmują kilkadziesiąt rodzajów zabiegów, udzielanych w warunkach ambulatoryjnych. Ich zakres i optymalna intensywność, a także rezultat są określane na początku cyklu, obejmującego 10 dni zabiegowych.

W trakcie realizacji programu pacjentom przysługuje do 5 zabiegów dziennie. Co najmniej 3 spośród nich dotyczą zakresu kinezyterapii. Fizjoterapeuci uczą także ćwiczeń, które wykonywane są przez pacjenta w domu samodzielnie oraz ze wsparciem opiekunów. Elementem programu jest ponadto edukacja w zakresie samoopieki i sposobu wykonywania czynności zawodowych.

Na podsumowanie serii odbywa się spotkanie z fizjoterapeutą, poświęcone omówieniu efektów terapii i sformułowaniem zaleceń na przyszłość.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>