Menu

Młodzi mogą korzystać z pomocy specjalistów

Pomimo zakończenia ferii, większość uczniów nadal nie chodzi do szkoły. Specjaliści zwracają uwagę, że izolacja młodych ludzi może skutkować konsekwencjami w późniejszym życiu społecznym.

Nie znajdują oni bowiem ujścia frustracji w szkolnych spotkaniach z rówieśnikami. Bez otrzymania odpowiedniego wsparcia problemy psychiczne młodych mogą się pogłębiać. Specjalistyczną pomoc w powiecie tarnowskim oferuje Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży Centrum Zdrowia Tuchów. Można się z nim kontaktować telefonując pod numer 14 68 70 400.

Z psychologicznych świadczeń w Ośrodku mogą korzystać dzieci i młodzież szkolna, oraz osoby kształcące się w szkołach ponadpodstawowych, do ukończenia 21. roku życia. O pomoc mogą się tu zwracać wszyscy ci, którzy borykają się z różnymi zaburzeniami emocji lub zachowania. Wsparcie jest udzielane w ramach świadczeń ambulatoryjnych lub podczas wizyt i porad domowych.

W okresie dojrzewania w życiu dziecka zachodzi wiele zmian związanych z jego potrzebami, motywacją, psychiką oraz relacjami społecznymi. U niektórych dzieci i nastolatków zmiany w życiu codziennym mogą wywoływać nieznane im dotąd myśli, uczucia i obawy. Obecna sytuacja, związana z pandemią oraz izolacją domową dzieci i młodzieży, nie jest niestety łaskawa dla ich psychiki.

Nie są oni przyzwyczajeni do izolacji czy ograniczeń, a tym samym nie są odporni na towarzyszący im stres, związany chociażby ze zmianą przyzwyczajeń i pewnych rytuałów, takich jak np. chodzenie do szkoły, zajęcia dodatkowe, kontakty z rówieśnikami.

W takim wypadku pomocna może być rozmowa z kimś, kto pomoże w zrozumieniu ich emocji, uczuć, obaw, niepokoju czy poczucia zagrożenia. – W Ośrodku pomagamy w rozwiązywaniu konfliktów, np. z rówieśnikami, rodzicami, w rozumieniu uczuć  i rozwiązywaniu problemów – przypomina Małgorzata Dąblewska psycholog. Warto dodać, że ośrodek pomaga też rodzinom lub opiekunom prawnym.

Jak przekonują specjaliści, najwięcej problemów wynikających z izolacji domowej może mieć młodzież, ponieważ mniejsze dzieci podlegają silniejszemu wpływowi rodziców. Wiek dorastania i wczesnej dojrzałości to czas, kiedy młodzi ludzie w ograniczonym stopniu kontrolują emocje. Ich mózg nie jest w pełni ukształtowany, co sprawia, że mają utrudniony dojrzały ogląd sytuacji i możliwości przewidzenia konsekwencji swoich działań.

Dlatego nastolatki bywają nieprzewidywalne, często słowami i zachowaniem ranią innych. Do świadomości młodych ludzi nie dociera zbyt szybko informacja o tym, że naruszają czyjeś granice albo że ktoś mógł poczuć się urażony ich postępowaniem. Dlatego właśnie w wieku 13-14 lat kontakty z rówieśnikami mają szczególnie znaczenie. Na ogół bowiem właśnie od nich w praktyce młodzi ludzie uczą się zasad funkcjonowania społecznego.

W przypadku pojawienia się podobnych problemów, warto pamiętać o możliwości konsultacji ze specjalistami Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>