Menu

Cukrzyca a koronawirus

WIERZCHOSŁAWICE. Chorzy na cukrzycę nie chorują częściej na COVID-19, niż osoby w populacji ogólnej. Występuje u nich jednak większe ryzyko rozwoju ciężkich powikłań.

Takie wnioski znalazły się w opracowaniu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na temat wirusa SARS-CoV-2. Dlatego w okresie pandemii istotna jest szczególna troska o pacjentów z cukrzycą. Krótkie terminy oczekiwania na wizytę proponuje Poradnia Diabetologiczna Centrum Zdrowia Wierzchosławice, działająca w tamtejszym ośrodku zdrowia. Można się do niej rejestrować praktycznie z tygodnia na tydzień.   

Lekarz specjalista diabetolog Robert Witek zajmuje się leczeniem stanów przedcukrzycowych, cukrzycy oraz wszelkich zaburzeń metabolicznych i klinicznych z nimi związanych. Osoby zainteresowane skorzystanie z porad mogą się rejestrować telefonując pod numer 14 679 70 22. Wymagane jest skierowanie od lekarza POZ.

Poradnia diabetologiczna ze świadczeniami refundowanymi przez NFZ prócz monitoringu stanu zdrowia chorych i ich leczenia zajmuje się także profilaktyką i edukacją. Są one bardzo istotne dla stabilizacji choroby.

W okresie pandemii ważna jest samokontrola cukrzycy, co jest szczególnie istotne dla pacjentów zdużymi wahaniami poziomu cukru we krwi. Obecność chorób serca lub innych schorzeń współistniejących może dodatkowo zwiększać ryzyko, związane z rozwojem ciężkiej postaci COVID-19.

Warto pamiętać, że cukrzyca stanowi silny czynnik ryzyka przyspieszonego rozwoju miażdżycy, a w rezultacie może skutować zagrożeniem zawału serca i udaru mózgu. W Polsce choruje ponad 3 miliony osób, co czwarty nawet nie wie, że jest chory. Z powodu małej aktywności fizycznej i wzrostu liczba osób z nadwagą chorych na cukrzycę przybywa.

Przypomnijmy, że w Centrum Zdrowia Wierzchosławice działa także Ośrodek Badań Klinicznych, który umożliwia pacjentom dostęp do innowacyjnych terapii. We współpracy z liczącymi się ośrodkami naukowymi placówka pomaga w rozwoju nowych, bezpiecznych i bardziej efektywnych leków.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>