Zaskórniki i trądzik – jak się ich pozbyć?

Trądzik to choroba skóry, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Jej przewlekły charakter sprawia, że leczenie trądziku jest długotrwałe i wymaga od pacjenta wiele cierpliwości i determinacji. W jego leczeniu szczególnie uciążliwe mogą okazać się zaskórniki. Dowiedz się, w jaki sposób się ich pozbyć i jakie kosmetyki okażą się pomocne w leczeniu trądziku.

Czym jest trądzik?

Trądzik pospolity (Acne vulgaris) stanowi najczęstszą chorobę skóry. Często bywa nazywany chorobą wieku młodzieńczego – szacuje się, że może dotykać nawet 80% nastolatków przechodzących okres dojrzewania. Jednakże w szczególności w ostatnich latach zauważa się, że coraz częściej chorują na niego osoby po 25. roku życia (trądzik wieku dorosłego). W ich przypadku choroba ma o wiele poważniejszy przebieg i bywa o wiele trudniejsza do wyleczenia. Może również zostawiać nieestetyczne i trudne do usunięcia blizny.

Trądzik występuje przede wszystkim u osób z przetłuszczającą się skórą, w okresie dojrzewania częściej dotyka chłopców, w wieku dorosłym częściej chorują na niego kobiety. Skłonność do trądziku może być uwarunkowana genetycznie, jednak wpływ na jego wystąpienie mają także inne czynniki, m.in.:

• zaburzenia gospodarki hormonalnej;
  • łojotok;
  • namnażanie bakterii;
  • niewłaściwa dieta, szczególnie spożywanie dużych ilości cukrów;
  • palenie;
  • stres;
  • niektóre leki;
  • niewłaściwa higiena i pielęgnacja skóry twarzy.

Zaskórniki – częsty objaw trądziku

Do jednego z najczęstszych objawów trądziku można zaliczyć zaskórniki, które określa się także mianem wykwitu pierwotnego. Zaskórniki stanowią niezapalny objaw trądziku, który poprzedza pojawienie się zapalnych zmian trądzikowych. Obecność zaskórników na twarzy zwykle wiąże się z nadprodukcją sebum.

Zaskórniki możemy podzielić na dwa rodzaje:

• zaskórniki otwarte – nazywane także wągrami (blackheads), to charakterystyczne czarne kropki, powstają w wyniku zablokowania ujść gruczołów łojowych masą rogowo-łojową;
  • zaskórniki zamknięte – na skórze widoczne jako niewielkie białe kropki lub podskórne grudki, w ich przypadku może wystąpić stan zapalny.

Do pozostałych objawów trądziku można zaliczyć także: nasilony łojotok, zmiany zapalne (krosty, cysty, nacieki zapalne) oraz zmiany pozapalne (przebarwienia, blizny zanikowe).

Pielęgnacja cery trądzikowej

Pielęgnacja odgrywa bardzo ważną rolę w walce z trądzikiem i często wspomaga leczenie farmakologicznie. Odpowiednio dobrane produkty do cery trądzikowej to połowa sukcesu w pozbyciu się trądziku. Jednym z produktów, który powinien znaleźć się u każdej osoby, która chce pozbyć się tej uciążliwej choroby skóry, jest krem na trądzik. Odpowiednio dobrany, pozwala skórze na odzyskanie zdrowego wyglądu i równowagi oraz przyspiesza gojenie się zmian. Krem na trądzik powinien równocześnie hamować nadmierne wydzielanie sebum i normalizować pracę gruczołów łojowych.

Cera trądzikowa jest bardzo wymagająca i choć często się przetłuszcza, wymaga odpowiedniego nawilżenia. Odpowiednio dobrany krem na trądzik powinien zapobiegać utracie wody z naskórka i równocześnie cechować się lekką, nie obciążającą skóry konsystencją.