Menu

Zrób to mammo! na ArtFeście

CENTRUM ZDROWIA TUCHÓW. Zły czas mija, sztuka pozostaje! – to hasło festiwalu  Sztuki ArtFest w Tarnowie, którego partnerem jest w tym roku Centrum Zdrowia Tuchów. Podczas imprezy pokazane zostaną materiały filmowe i edukacyjne, powstałe w ramach projektu profilaktyki raka piersi „Zrób to mammo!”.

Ponieważ mija 10 lat od śmierci patrona i pomysłodawcy festiwalu Bogusława Wojtowicza, który zmarł w wyniku choroby nowotworowej,  organizatorzy zdecydowali się połączyć święto sztuki z tematem profilaktyki zdrowotnej.

Ze względu na zagrożenie epidemiczne większość festiwalowych imprez będzie się odbywać w formule on-line.  Prócz zdrowia festiwal zdominują jazz, dizajn, piosenka francuska, fotografia,  ceramika, architektura, a nawet sztuka cukiernictwa. Będą też obrazy i słowa na ulicach oraz coś dla młodych widzów. Początek już w piątek 20.11, o godzinie 18, na którą zaplanowano „Wieczór z piosenką francuską” – w wykonaniu duetu Szpetni.

Natomiast w czwartek 26.11 o godzinie 18:30 wernisaż wystawy „PomacajSię” – portrety kobiet doświadczonych rakiem piersi – z udziałem Lidii Dyndor, jednej z bohaterek kampanii społecznej. Właśnie tej wystawie będzie towarzyszył pokaz materiałów filmowych, zrealizowanych przez Centrum Zdrowia Tuchów w ramach projektu „Zrób to mammo!”. Fabularny materiał filmowy, który w formie miniserialu emitowany był w Telewizji Kraków pokazuje emocjonalny kontekst choroby. Stanowi on pryzmat dla opisu stanów psychicznych, relacji rodzinnych, a przede wszystkim „kobiecości” w stanie zagrożenia. Choroba odbija się w trzech spokrewnionych postaciach kobiecych pod różnym kątem.

Nowotwór to rodzinne „znamię”, które odciska swoje piętno na bohaterkach. Różny jest sposób reakcji i „oswajania” jej. Od bezsilności, niewiedzy i pogodzenia przez niedowierzanie, złość, bunt, histerię, wyparcie po zrozumienie, samoświadomość, troskę i profilaktykę. Ekspozycja będzie prezentowana do 24.01.2021r. w siedzibie BWA w Pałacyku Strzeleckim. Tam także dostępne będą ulotki programu, estetyczne zawieszki pod prysznic z instrukcją samobadania piersi czy popularno-naukowa publikacja autorska, poświęcona profilaktyce raka piersi. Przypomnijmy, że na bezpłatne badania zaproszone są kobiety w wieku 50-69 lat. Osoby, dla których barierą jest dojazd na badania mogą liczyć na zwrot kosztów. Szczegółowe informacje oraz rejestracja dostępne są pod numerem tel: 604 430 775. 

Ponadto w programie m.in. wystawy i promocje książek Elementarz polskiej kultury i Elementarz polskiego dizajnu, warsztaty architektoniczne i premiera filmu ze wspomnieniami o patronie Festiwalu, charyzmatycznym animatorze kultury Bogusławie Wojtowiczu. Imprezie towarzyszą „Cycuszki ArtFestowe” – wyjątkowe ciasteczka, dostępne w ofercie Ana Belle Patisserie (Pl. Kazimierza Wielkiego 4) w czasie trwania Festiwalu. Kupując takie ciasteczko w kształcie piersi można wspomóc walkę z nowotworami. Relacje online z ArtFestu będą dostępne na kanałach: YouTube BWA Tarnów, Facebook BWA Tarnów, Starnowa.TV i telewizji kablowej Multimedia Polska –  kanał 226. Impreza jest organizowana przez Biuro Wystaw Artystycznych i Tarnowskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.

Gazeta do kupienia w kioskach w Małopolsce

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>