Menu

Więcej testów w Tuchowie i kolejny punkt pod Tarnowem

Wciąż potwierdzane są kolejne przypadki zakażenia koronawirusem mieszkańców regionu. By skutecznie diagnozować osoby będące nosicielami wirusa SARS-CoV-2 potrzeba coraz więcej testów. Ponieważ wyczerpały się możliwości dotychczasowych rozwiązań Centrum Zdrowia Tuchów wydłuża godziny pracy punktu wymazów drive thru, zlokalizowanego przy głównym budynku spółki. Ponadto uruchomiony zostanie także kolejny taki punkt przy Centrum Zdrowia Wierzchosławice.  

Do obu punktów pobierania wymazów trzeba się rejestrować. Aby wykonać test w Tuchowie należy telefonować pod numer 575 546 730. Punkt działa tutaj w tygodniu w godzinach od 7:00 do 15:00 a w środy do 17:00. Natomiast w soboty i niedzielę testy przeprowadzane są w godz. od 7:00 do 13:00. Rejestracja do punktu w Wierzchosławicach działa pod numerem 533 329 535. Tutaj godziny wykonywania testów są podobne. Jedynie w środy punkt będzie uruchamiany nieco później – od godziny 9:00. 

Pacjent udający się do punktu musi mieć ze sobą dokument ze zdjęciem i podać nr PESEL. Warto przypomnieć, że na miejscu nie wysiada się z samochodu, wymaz jest pobierany przez otwarte okno. Do badania powinno się podjechać z maseczką na twarzy – można ją zdjąć dopiero na czas pobierania próbki.

Dla pełnej wiarygodności testu przed pobraniem wymazu należy być na czczo lub co najmniej trzy godziny po posiłku. Raczej nie powinno się myć zębów oraz używać płynów do płukania jamy ustnej. Nie należy również żuć gumy, ssać tabletek na gardło czy pić syropów przeciwkaszlowych.

Pobrana próbka trafia do analizy do  laboratorium Covid. Informacja o wyniku testu zostaje wprowadzona do systemu informatycznego do 48 godzin od czasu wymazu.  Jest ona  widoczna dla lekarza POZ w systemie gabinet.gov.pl, oraz dla pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta. 

Pacjenci, którzy nie mają skierowania mogą wykonać badanie na warunkach komercyjnych. Kosztuje to 420 zł. Wcześniej trzeba zrealizować przelew takiej kwoty na konto nr 45 8591 0007 0300 0295 1838 0001. W tytule należy wpisać badanie COVID-19 oraz imię i nazwisko osoby, która zamierza wykonać diagnostykę.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>