Skarbnik Gminy Wojnicz wśród najlepszych skarbników w kraju

WOJNICZ. Skarbnik Gminy Wojnicz Joanna Zając znalazła się wśród najlepszych skarbników w kraju zajmując III miejsce w rankingu Dziennika Gazety Prawnej „Skarbnik Samorządu 2020” w kategorii gmina miejsko-wiejska.

12 października podczas kongresu Perły Samorządu w Gdyni odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla najlepszych skarbników samorządowych w rankingu Dziennika Gazety Prawnej. Joanna Zając, skarbnik gminy Wojnicz otrzymała trzecią nagrodę w Polsce, w kategorii gmina miejsko-wiejska.

Organizatorzy plebiscytu podkreślają, że choć nagroda dotyczy polityki finansowej całych gmin, to przyznawana jest skarbnikom, jako postaciom kluczowym w przygotowaniu projektu budżetu samorządów.

Na kluczową rolę skarbnika składają się bowiem tak umiejętność stosowania skomplikowanych i często niejednoznacznych przepisów prawa, jak również wysokie kompetencje w zarządzaniu zespołem finansowo-księgowym.

Wśród kryteriów, na podstawie których przyznawano wyróżnienie dla samorządów były m.in. aktualna sytuacja finansowa gminy, wysokość wskaźników ekonomiczno–finansowych, rating, ocena działalności przez instytucje kontrolujące i nadzorujące, jak Regionalna Izba Obrachunkowa, kompetencje skarbnika w zakresie kierowania komórkami urzędu, stopień informatyzacji w obsłudze księgowo–podatkowej. Oceniano również poziom innowacyjności w realizacji takich przedsięwzięć jak partnerstwo publiczno–prywatne, stopień włączenia mieszkańców w proces prac nad budżetem, czy zachęty podatkowe dla inwestorów.