Menu

Napój energetyczny – sposób na szybkie „podładowanie baterii”

Napój energetyczny to produkt, który sprawdza się w wielu podbramkowych sytuacjach, gdy po prostu brakuje sił. Idealny po nieprzespanej nocy – wspomaga aktywność organizmu i zapobiega niekontrolowanym spadkom energii. Na czym polega jego działanie? Czy warto pić „energetyki”?

Jak działają napoje energetyczne?

Napoje energetyczne zawierają potężną dawkę zróżnicowanych składników, które oddziałują na samopoczucie człowieka. Są słodkie w smaku i mają natychmiastowe działanie pobudzające.

W składzie można znaleźć między innymi takie komponenty jak:

 • dwutlenek węgla,
 • kofeina,
 • tauryna,
 • guarana,
 • cukier,
 • witaminy.

Takie napoje stymulują pracę mózgu i zwiększają jasność umysłu. Skutkuje to zwiększoną koncentracją i pobudzeniem. Ciało i głowa zyskują niezbędną energię, potrzebną do codziennych aktywności, takich jak uprawianie sportu, praca, podróżowanie.

W jakich sytuacjach sprawdzi się napój energetyczny?

Napój energetyczny, na przykład LevelUp lub Tiger, to często widziany produkt
w akademikach i pokojach studenckich. Dlaczego? Ponieważ właśnie tam odbywają się intensywne burze mózgów i przygotowania do trudnych egzaminów. Niejednokrotnie trzeba siedzieć po nocach i rano potrzebny jest „power” do działania.

Inną sytuacją jest wielogodzinna podróż. Kierowca nie może być śpiący, a zmęczenie może go dopaść nawet niespodziewanie. W takim przypadku wystarczy upić kilka łyków napoju energetycznego i jest się gotowym do dalszej bezpiecznej jazdy.

Nie wyspałeś się lub padasz ze zmęczenia, a przed tobą jeszcze wieczorna impreza? Ratunkiem jest napój energetyczny.

Jakie napój energetyczny jest najpopularniejszy w Polsce?

Rynek napojów energetycznych jest w naszym kraju bardzo rozwinięty. Według szacunków, w sklepach można spotkać przynajmniej 50 marek takich produktów.

Do najpopularniejszych zaliczane są:

 • Tiger
 • LevelUp
 • Red Bull
 • Burn
 • XL Energy Drink
 • LV

Większość z nich dostępnych jest w popularnych sieciach sklepów spożywczych.

Napój energetyczny a zdrowie

Napoje takie jak LevelUp czy Red Bull cieszą się u niektórych złą opinią. Czy słusznie? Okazuje się, że większość obaw jest na wyrost. Napoje energetyczne muszą być bezpieczne, by w ogóle zostały dopuszczone do sprzedaży.

W przypadku takich produktów jak napój energetyczny, najważniejszy jest umiar. Pijany rzadko (na przykład raz w miesiącu) i w niewielkich ilościach (jedna puszka dziennie), nie powinien zaszkodzić.

Substancje pobudzające zawarte w napojach energetycznych mogą zwiększać częstotliwość uderzeń serca, co skutkuje pobudzeniem. Na skutek działania kofeiny
i tauryny rozszerzają się naczynia krwionośne, a więc do mózgu dostaje się więcej tlenu. Efekt? Lepsza wydajność mózgu i skupienie.

Warto na bieżąco obserwować reakcje organizmu na składniki pobudzające, zawarte w „energetykach”. Jeśli zauważysz u siebie nadmierne przyspieszenie bicia serca, zawroty głowy i inne niepokojące symptomy – lepiej odstaw napój. W każdym innym przypadku, jeśli pijesz napoje energetycznez głową, nie powinny ci one zaszkodzić, a mogą jedynie ułatwić funkcjonowanie.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>