Menu

40 lat „Solidarności” w Azotach z odsłonięciem tablicy pamiątkowej

SOLIDARNOŚĆ. 17 września minęło dokładnie 40 lat od czasu, gdy w Zakładach Azotowych powstała „Solidarność”. Z tej okazji na budynku dyrekcji Grupy Azoty w Tarnowie odsłonięta została tablica pamiątkowa.

W 1980 r. zebranie komitetu założycielskiego „Solidarności” odbyło się 17 września w sali elektrociepłowni EC 1 w Azotach. Wśród jego uczestników był m.in. Antoni Lis, Jerzy Wróbel i Józef Boryczko. Gdy zakładano „S” w „Azotach” do związku zapisało się siedem tysięcy pracowników fabryki na 12 tysięcy zatrudnionych. Potem Solidarność była jeszcze bardziej liczna, bo zrzeszała w Azotach 10 i pół tysiąca pracowników. Andrzej Sikora był wtedy współprzewodniczącym komitetu założycielskiego „S”. Drugim był Mieczysław Kuta.

O wmurowaniu tablicy pamiątkowej upamiętniającej wydarzenia z 17 września 1980 r. ich uczestnicy podjęli uchwałę już 10 lat temu, podczas 30. rocznicy powstania Solidarności. Wtedy planowano ją wmurować na budynku dawnej zakładowej elektrociepłowni, gdzie zebranie założycielskie odbyło się w 1980 r.. Ostatecznie tablica została odsłonięta w czwartek 17 września 2020 r. na budynku głównym dyrekcji fabryki w Tarnowie.

Grupa Azoty podała wyniki za drugi kwartał 2020 r.

Pod adresem mailowym biuro@miastoiludzie.pl można zamówić odbitki ze zdjęć w cenie 1 zł za odbitkę.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>