W Żabnie odbyło się spotkanie z pisarką Barbarą Gawryluk

ŻABNO. Spotkaniem autorskim z Barbarą Gawryluk zainaugurowana została, na terenie gminy Żabno, realizacja projektu „Książka i Muza”. Pierwsi na realizacji projektu skorzystali uczniowie Szkoły Podstawowej w Żabnie, którzy 15 września spotkali się w Gminnym Centrum Kultury z autorką książek dla dzieci, tłumaczką i dziennikarką.

Pisarka zaprezentowała swoje książki i pięknym radiowym głosem czytała ich fragmenty. Dzieci z dużym zainteresowaniem wsłuchiwały się w te ciekawe opowieści. Autorka barwnie opowiedziała także o zwierzęcych bohaterach swoich książek – psach. Przyznała, że pomysły na książki czerpie z prawdziwych psich historii. Najbardziej znane to te o Dżoku, który przez dwa lata czekał na swojego zmarłego właściciela na krakowskim skrzyżowaniu i o Balticu, który przez cztery dni płynął Wisłą na krze, aż uratowali go płynący po Bałtyku marynarze. Dzieci w wielkim skupieniu wysłuchały autorki i z wielkim zaangażowaniem zadawały jej mnóstwo pytań, na które cierpliwie odpowiadała. Na specjalną prośbę dzieci przeczytała także fragment najnowszej książki, którą tłumaczy z języka szwedzkiego – rzecz jasna przeczytała w oryginale, czym wzbudziła spory aplauz. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali od pisarki pamiątkowe wpisy do książek.

Gawryluk to autorka książek dla dzieci, od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci Alfabet. Jej książka „Dżok. Legenda o psiej wierności” została wpisana na Złotą Listę Fundacji ABC. Książka „W zielonej dolinie” nominowana była do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, zaś powieść „Zuzanka z pistacjowego domu” otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Laureatka nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa.