Menu

Nowa metoda dla skuteczniejszej rehabilitacji

Problemy z plecami, kręgosłupem szyjnym, piersiowym i lędźwiowym, zapalenie stawów, bóle głowy, twarzy i żuchwy, drętwiejące ręce oraz rwa kulszowa. W takich przypadkach bardzo dobrze sprawdza się nowa metoda terapeutyczna, która znalazła zastosowanie w praktyce rehabilitacyjnej Centrum Zdrowia Tuchów. Koncepcja Maitland łączy techniki  działające na stawy, mięśnie jak i nerwy.

Cechą szczególną tej formy rehabilitacji jest połączenie indywidualnego  i wyjątkowego podejścia terapeutycznego z doświadczeniem klinicznym terapeuty i najnowszymi odkryciami naukowymi. Koncepcja, której twórcą był  australijski fizjoterapeuta – Geoffrey Maitland zakłada rozwiązanie danego problemu funkcjonalnego poprzez zniesienie odczuć bólowych, przywrócenie odpowiedniej ruchomości w stawie oraz wyrównanie napięcia mięśniowego.

– Metodę można stosować także w przypadku bólu kolana, który jest wynikiem uszkodzenia więzadła czy problemów z łąkotką, ale też z łokciem tenisisty czy przy zespole cieśni nadgarstka. Terapia jest także pomocna w leczeniu pooperacyjnym, czy po urazach ortopedycznych i sportowych. Doradzamy jak odpowiednio dla naszego kręgosłupa zaprojektować miejsce pracy oraz jaką  aktywność sportową dobrać  do danego schorzenia – tłumaczy mgr rehabilitacji Centrum Zdrowia Tuchów Gerard Sokołowski, pracujący przy wykorzystaniu tej koncepcji. Metoda charakteryzuje się dużą dokładnością i drobiazgowością badania. Pacjenta poddaje się diagnostyce po zastosowaniu odpowiedniej techniki, aby sprawdzić, jak wpływa na ból. – Własny opis problemu pacjenta jest dla nas bardzo istotny. Następnie wykonujemy precyzyjne badanie fizykalne, mające na celu ustalenie przyczyny problemów. Na przykład dolegliwości bólowe w obrębie barku mogą wynikać z dysfunkcji w kręgosłupie szyjnym, żeber czy kręgosłupie piersiowym, co zostaje poddane wnikliwemu badaniu – wylicza Gerard Sokołowski.

Metoda sprawdza się także przy postępowaniu z pacjentami posiadającymi różne zwyrodnienia czy przykurcze. Dla usprawnienia konkretnej dysfunkcji zasadnicza jest rola doboru odpowiedniej techniki terapeutycznej. Koncepcja wykorzystuje terapię manualną, a praca rąk terapeuty pozwala na dokładną terapię danego problemu. W praktyce wykorzystywane są techniki neurodynamiczne, stretching mięśni, ćwiczenia stabilizacyjne oraz indywidualnie dopasowane ćwiczenia, które pacjent może wykonywać samodzielnie w domu. Dostosowanie terapii do konkretnej sytuacji każdego pacjenta pozwala na osiągnięcie sukcesu rehabilitacji w możliwe krótkim czasie.

Więcej informacji o zdrowiu w Magazynie Miasto i Ludzie:

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>