Menu

Nowa poradnia w powiecie tarnowskim

WIERZCHOSŁAWICE. Dobra wiadomość dla pacjentów z cukrzycą, z zaburzeniami pracy trzustki, chorobami siatkówki czy skóry. Poradnia diabetologiczna ze świadczeniami refundowanymi przez NFZ została uruchamiana od 1 lipca w Centrum Zdrowia Wierzchosławice.

W ziemskim powiecie tarnowskim dotychczas takie, bezpłatne dla pacjentów porady, prowadził tylko tylko Zespół Poradni Centrum Zdrowia Tuchów.

Wierzchosławicka poradnia zajmuje się monitoringiem stanu zdrowia chorych i ich leczeniem Do jej zadań należą także profilaktyka i edukacja, które przyczyniają się do ustabilizowania cukrzycy u konkretnych chorych. Osoby zainteresowane skorzystanie z porad mogą się rejestrować telefonując  pod numer 14 679 70 22. Wymagane jest skierowanie od lekarza.

Lekarz specjalista diabetolog Robert Witek zajmuje się leczeniem stanów przedcukrzycowych, cukrzycy oraz wszelkich zaburzeń metabolicznych i klinicznych z nimi związanych. Cukrzyca jest najsilniejszym czynnikiem ryzyka przyspieszonego rozwoju miażdżycy, czyli stanowi poważne  zagrożenie zawałem serca i udarem mózgu.

W Polsce już ponad 2,9 mln osób dorosłych jest na nią chorych. Diabetycy stanowią już ponad 9 proc. dorosłej ludności oraz 3 proc. populacji dzieci i młodzieży. Z powodu starzenia się społeczeństwa oraz małej aktywności fizycznej oraz wzrostu liczby osób z nadwagą chorych na cukrzycę systematycznie przybywa.

Eksperci podkreślają, że najważniejsza jest profilaktyka i edukacja, bo poprzez nie można zmniejszyć ryzyko zachorowania. Gdy już choroba się rozwinie najistotniejszy jest dostęp do nowoczesnych terapii i monitorowanie poziomu glukozy, zmniejszające ryzyko powikłań chorobowych.

Warto dodać, że pacjenci diabetologiczni po wielu latach doczekali się ważnych zmian w dostępie do terapii. W ubiegłym roku po siedmiu latach oczekiwania refundacją zostały objęte leki nowej generacji nazywane flozynami. Od 1 stycznia bieżącego roku do refundacji weszły też inkretyny, które  nie powodują hipoglikemii, a podczas ich zażywania choremu łatwiej utrzymać optymalną wagę ciała.

Przypomnijmy, że w Centrum Zdrowia Wierzchosławice działa także Ośrodek Badań Klinicznych, który umożliwia pacjentom dostęp do innowacyjnych terapii, pomagając w w rozwoju nowych, bezpieczniejszych i efektywniejszych leków we współpracy z liczącymi się ośrodkami naukowymi.

 

Więcej informacji z regionu w gazecie Miasto i Ludzie, w punktach sprzedaży prasy, zapraszamy do lektury:

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>