Menu

Centrum Zdrowia Seniora w Wierzchosławicach kompletuje podopiecznych

Podwyższony reżim sanitarny, mniejsza liczba pacjentów oraz testy na koronawirusa dla podopiecznych i dla personelu. W takich warunkach wznowił pracę Dzienny Dom Opieki Medycznej działający w ramach Centrum Zdrowia Seniora w Wierzchosławicach.

W placówce dysponującej 20 miejscami pobytu dziennego korzystanie ze świadczeń rozpoczęło na razie 10 osób. Część z nich była podopiecznymi DDOM w marcu, kiedy doszło do zwieszenia wsparcia z powodu zagrożenia epidemicznego. W grupie pojawiły się także nowe osoby. Wciąż można się ubiegać o przyjęcie do Centrum. Kwalifikowani są mieszkańcy Tarnowa oraz powiatów: tarnowskiego, dąbrowskiego, brzeskiego i bocheńskiego, u których występuje ryzyko hospitalizacji. Celem pobytu w placówce jest poprawa stanu zdrowia i samodzielności życiowej oraz przygotowanie  do samoopieki.

Na kilka dni przed wznowieniem świadczeń personal oraz pacjenci poddani zostali testom na  obecność koronawiusa. Potwierdzenie, że wszyscy odwiedzający DDOM   są zdrowi było jednym z warunków otwarcia placówki po przerwie. Kolejnym są rygory epidemiczne. Należy do nich noszenie maseczki lub przyłbicy, rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcja rąk, a także zachowanie dystansu podopiecznych podczas zajęć grupowych. Inny wymóg to zmniejszenie liczby podopiecznych, które  w tym samym czasie mogą korzystać z rehabilitacyjnej części Centrum. Do dyspozycji pensjonariuszy jest tu specjalistyczny sprzęt m.in. aparat do terapii falą uderzeniową czy laser wysokoenergetyczny.

Pacjenci mają zapewnione wyżywienie. Mogą korzystać z porad: lekarza geriatry, lekarza rehabilitacji medycznej, psychologa, logopedy, dietetyka oraz fizjoterapeuty. Biorą udział w zajęciach z muzykoterapii, choreoterapii, biblioterapii, arteterapii, socjoterapii, silwoterapii czy rekreacji. Większość podopiecznych korzysta też ze zorganizowanego dojazdu na zajęcia.

Centrum Zdrowia Seniora prowadzi też Wypożyczalnię Sprzętu Rehabilitacyjnego dla podopiecznych. Dla pacjentów, którzy nie mogą dotrzeć do placówki organizuje świadczenia w zakresie pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej. Ich stan zdrowia monitorowany jest w domu. W tym celu noszą specjalne urządzenia, przypominające zegarek, które śledzą podstawowe parametry życiowe i przekazują informacje o sytuacjach zagrożenia.

Dodajmy, że w ciągu najbliższego miesiące zajęcia w DDOM zostały skrócone do pięciu godzin. Na zmianę form realizacji poszczególnych świadczeń uzyskano zgodę instytucji finansującej.  Świadczenia senioralne w Wierzchosławicach realizuje Centrum Zdrowia Tuchów w ramach pilotażowego programu finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Więcej informacji z regionu w magazynie Miasto i Ludzie:

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>