Menu

Śnieżka wśród największych polskich prywatnych inwestorów za granicą

Śnieżka uplasowała się na 21. miejscu nowego rankingu magazynu „Forbes” – prezentującego największe polskie firm prywatne, które z sukcesem budują swój biznes również za granicą. Poza Polską, zakłady produkcyjne Śnieżki znajdują się na Ukrainie i Białorusi, a po tegorocznej transakcji nabycia większości udziałów w Poli-Farbe – także na Węgrzech.

Śnieżka buduje swój biznes poza Polską sukcesywnie od 20 lat. Pierwszym kierunkiem zagranicznej ekspansji spółki była Ukraina. Działalność zakładu produkcyjnego Śnieżki w Jaworowie na Ukrainie zainaugurowano w 1999 roku, a pierwsze wyroby wyprodukowane w tamtejszej fabryce trafiły na rynek w roku 2000. Swoją pozycję na rynkach wschodnich Śnieżka umocniła w 2003 roku, uruchamiając k. Mińska na Białorusi fabrykę koncentrującą się na produkcji szpachli sypkiej.

W maju br. Śnieżka sfinalizowała zakup 80% udziałów w spółce Poli-Farbe Vegyipari Kft. – posiadającej silną pozycję na węgierskim rynku farb i lakierów, a także dwie spółki zależne prowadzące działalność handlową w Rumunii i na Słowacji. Ta transakcja kapitałowa – największa jednostkowa inwestycja w ponad 35-letniej historii Śnieżki – pozwoli uzyskać wymierne synergie (w obszarze zakupów, badań i rozwoju oraz marketingu i sprzedaży), a docelowo może być kluczem do zwiększenia sprzedaży eksportowej Śnieżki na rynkach Europy Południowej.

Obecnie Śnieżka posiada 7 zakładów produkujących farby, lakiery i szpachle. Cztery są zlokalizowane w Polsce (w Brzeźnicy, Lubzinie, Pustkowie w woj. podkarpackim oraz w Radomiu), a trzy za granicą: na Węgrzech (Bócsa), Ukrainie (Jaworów) i Białorusi (Żodino k. Mińska). Wytwarza się w nich rocznie około 190 mln kg różnego rodzaju wyrobów chemii budowlanej. We wszystkich spółkach należących do Grupy Kapitałowej Śnieżka jest zatrudnionych ponad 1 400 pracowników.

Lista Największych Polskich Prywatnych Inwestorów za Granicą to nowa inicjatywa redakcji magazynu „Forbes”. Pozycja w rankingu zależy od wartości aktywów ulokowanych poza Polską, należących do największych rodzimych przedsiębiorstw. Zestawienie nie uwzględnia przychodów osiąganych na działalności eksportowej prowadzonej z Polski. W tegorocznej edycji rankingu „Forbesa” zostało wyróżnionych 25 spółek.

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA to firma z ponad 35-letnim doświadczeniem na rynku chemii budowlanej i wiodąca spółka w Grupie Kapitałowej Śnieżka, która jest jednym z liderów na rynku farb dekoracyjnych, lakierów oraz szpachli w Polsce, na Węgrzech, Ukrainie i Białorusi. Jej kluczowe marki to: Śnieżka, Magnat, Vidaron, Foveo Tech, Beston i Rafil, a także popularne na węgierskim rynku: Platinum, Inntaler, Cellkolor i Boróka.

Grupa Kapitałowa Śnieżka jest klasyfikowana do grona 25 największych producentów farb w Europie, będąc jednocześnie jedynym reprezentantem branży w środkowo-wschodniej części kontynentu. We wszystkich spółkach należących do Grupy jest zatrudnionych ponad 1 400 pracowników, a zlokalizowane w czterech krajach (Polska, Węgry, Ukraina i Białoruś) fabryki wytwarzają rocznie
około 190 mln kg różnego rodzaju wyrobów chemii budowlanej. Na koniec 2018 roku produkty Grupy były sprzedawane na blisko trzydziestu rynkach zagranicznych.

Od 2003 roku akcje FFiL Śnieżka SA są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a jej założyciele i ich sukcesorzy nadal kontrolują ok. 60% kapitału zakładowego. Od czasu debiutu na giełdzie FFiL Śnieżka SA regularnie wypłaca akcjonariuszom dywidendę z wypracowanych zysków.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>