Menu

Damy przeklęte Kobiety, które pogrzebały Polskę

Nowa książka Kamila Janickiego

„Powiodła wzrokiem po swych przybocznych, po drużynie syna i najlepszych polskich wojownikach. Gdy wreszcie przemówiła, z jej ust wydobył się głos nieznoszący sprzeciwu. Nie pytała, nie podsuwała sugestii. Rozkazywała. – Wrócił nasz brat i przyjaciel. Dzisiaj będziemy pić i dziękować Bogu za to spotkanie. Jutro… Jutro naostrzymy miecze.”

Dzisiaj prawie nikt o nich nie pamięta, kronikarze nie poświęcali im zbyt wiele uwagi. A przecież to właśnie one wykorzystując swoją władzę, wpływy i respekt, które budziły, wywarły ogromny wpływ na historię Polski. Oto tytułowe damy przeklęte: Judyta, Zbysława, Salomea.

Dla Judyty cel zawsze uświęcał środki. Zbysława w walce o honor wywołała jeden z najsłynniejszych konfliktów swej epoki.  Salomea przekonała męża, by rozbił państwo na kawałki.

Kamil Janicki, pisarz i historyk, przywraca życie zapomnianym polskim władczyniom, po raz kolejny udowadniając, że dzieje Polski to doskonały materiał na książki, od których nie można się oderwać.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>