PONAD 55 TYS. ZŁOTYCH NA EKO EDUKACJĘ

Miasto otrzymało ponad 55 tys. złotych dotacji na działania prośrodowiskowe, które realizowane będą przez tarnowskie placówki oświatowe. Dzięki środkom przekazanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie odbędzie się m.in. przegląd filmowy Ekoświat, zorganizowane będą również wycieczki dla uczniów. Zaplanowano także szereg akcji ekologicznych.

„Zrównoważone wykorzystanie zasobów – lepsze jutro dla Ziemi” to cykl  konkursów i wycieczek ekologicznych w tarnowskich placówkach oświatowych. Na ten cel Tarnów otrzymał blisko 30 tys. zł dofinansowania, co stanowi ponad 60 proc. kosztów zadania. Eko zajęcia będą prowadzone w tarnowskich przedszkolach, szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych. Będą to m.in.  zabawy, akcje, konkursy, eksperymenty, wycieczki i spacery po okolicy, uroczystości i imprezy środowiskowe. Zorganizowany zostanie także XX Przegląd Filmów Ekologicznych „Ekoświat”. Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać TUTAJ.

Uczniowie będą mogli uczestniczyć w wycieczkach przyrodniczych, m.in. do ogrodów botanicznych, parków krajobrazowych i ośrodków edukacji przyrodniczej. Zaplanowano też szereg konkursów i eksperymentów w ramach tego zadania. Uczniowie będą sadzili rośliny, uczyli się, jak wykorzystać surowce wtórne. Dowiedzą się, jak być eko, biorąc udział w konkursach na najlepsze wiersze o tematyce ekologicznej. Nauczą się również, jak filtrować wodę.

Kolejne dofinansowanie, ponad 25 tys. zł (co stanowi 30 proc. całej kwoty), WFOŚiGW przeznaczy na kampanię ekologiczno-społeczną. Uczniowie wezmą udział w konkursach i akcjach ekologicznych. W poprzedniej edycji dzięki akcjom „Posprzątajmy razem Tarnów”, „Zbieramy zużyte baterie” oraz „Drugie życie odpadów” udało się uporządkować zielone tereny naszego miasta, a także zebrać i w bezpieczny dla środowiska sposób zutylizować ponad 6 ton zużytych baterii i akumulatorów. Jeszcze we wrześniu w przedszkolach zostanie zorganizowany konkurs plastyczny na wykonanie eko plakatu. Najmłodsi dowiedzą się, czym jest bioróżnorodność. Z kolei uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli wziąć udział w konkursie Recyklingowe rady na odpady – sposoby na zmniejszenie ilości odpadów w środowisku”, w którym będą mieli za zadanie wykonać prezentację multimedialną. Ponadto dzięki dofinansowaniu będzie można doposażyć sale biologiczne oraz kąciki przyrody w tarnowskich szkołach.