Menu

Prezentacja obrazu – Szkic do Panoramy Siedmiogrodziej

W najbliższą sobotę, 29 czerwca, czyli przededniu dziewięćdziesiątej rocznicy sprowadzenia prochów gen. Józefa Bema do Tarnowa zapraszamy do Galerii „Panorama” na prezentację wyjątkowego dzieła Jana Styki – obrazu stanowiącego szkic dla „Panoramy Siedmiogrodzkiej”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15:30. Wstęp wolny.

Obraz zakupiony został dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedstawia centralną scenę „Panoramy”, gdzie widać sztab generała Józefa Bema. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w zbiorach tarnowskiego Muzeum. Stanowić będzie jednocześnie cenne uzupełnienie gromadzonych od wielu lat fragmentów dzieła Styki. Dzięki niemu zwiedzający Galerię „Panorama” będą mogli zobaczyć studyjną formę malarstwa, która pokaże proces twórczy autorów „Panoramy”. – Jan Styka przygotowując się do malowania obrazu „Panorama Siedmiogrodzka”, udał się do Siedmiogrodu i tam ten szkic wykonał. Mówiąc „szkic” nie myślimy o kartce z bloku kreślarskiego i o szkicu ołówkiem. Jest to obraz wykonany w technice olejnej – tłumaczy, wicedyrektor ds. naukowych Muzeum Janusz Kozioł.

Zapraszamy także na otwarcie wystawy „Tysiąc lat przyjaźni polsko-węgierskiej”. Wernisaż odbędzie się w niedzielę, 30 czerwca o godzinie 18:00 w Galerii Sztuki „Hortar” przy ul. Legionów 32. Wydarzenie jest współorganizowane przez Muzeum Okręgowe, w ramach uroczystości rocznicowych związanych z gen. Bemem.

Zadanie Zakup obrazu olejnego stanowiącego szkic do “Panoramy Siedmiogrodzkiej” autorstwa Jana Styki realizowane jest ramach Programu Kolekcje muzealne ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>