Menu

Spotkanie z Wojciechem Bonowiczem

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie  zaprasza na  spotkanie z redaktorem Wojciechem Bonowiczem, autorem książki pt: „Andrzej Bursa. Dzieła (prawie) wszystkie”, które odbędzie się jutro tj,. 04.12 w Czytelni Czasopism Bieżących (ul. Krakowska 4, parter), o godz. 17:30.

„Dzieła (prawie) wszystkie” to pierwszy tak obszerny wybór prac Andrzeja Bursy – nie tylko wierszy, lecz także prozy, prób dramatycznych i rysunków. Jedna z najważniejszych książek roku 2018, która ukazała się na łamach Wydawnictwa ZNAK.Z redaktorem Wojciechem Bonowiczem rozmawiać będzie Marta Półtorak. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Andrzej Bursa (ur. 21 marca 1932, zm. 15 listopada 1957 ) –  poeta, prozaik, dramaturg i dziennikarz. Należał do pokolenia „Współczesności”, zaliczany jest  do kręgu poetów wyklętych.  Jego legenda buntownika jest tak rozpowszechniona, że – niesłusznie – przypisuje mu się dokonanie samobójstwa. Rzeczywiście zmarł na wrodzoną wadę serca. Bursa zadebiutował 16 maja 1954  w “Życiu Literackim”. W 1956 roku rozpoczął współpracę z teatrem Tadeusza Kantora “Cricot 2” oraz kabaretem Piwnica pod Baranami oraz aktywnie uczestniczył w życiu literackim Krakowa. Jego poglądy polityczne i poetyka ukształtowały się pod wpływem październikowej “odwilży”.  Legenda Bursy buntownika zdominowała jego dokonania literackie, a był to autor dojrzałych, awangardowych dzieł, w które stały się kontrapunktem dla polskiego romantyzmu. Wojciech Bonowicz przedstawia w książce po raz pierwszy od 1982 roku zebrany dorobek poety, również o to, co jest w posianiu rodzinnego archiwum – niepublikowane utwory z maszynopisów  i rękopisów.

Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, dziennikarz. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako poeta debiutował w 1995 tomem “Wybór większości”. Otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Brulion Poetycki (1989), nagrodę główną w konkursach poetyckich Nowego Nurtu (1995) oraz im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (1995). Jego biografię księdza Tischnera nominowano do Nagrody Literackiej NIKE (2001). Opracował również “Myśli wyszukane ks. Józefa Tischnera” i “Miłość nas rozumie”, zbiór rozważań tego autora. Książka Pełne morze została nagrodzona w 2007 Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii “poezja”. Współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Jest jednym z recenzentów książek w programie Czytelnia emitowanym przez TVP Kultura. Mieszka w Krakowie.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>