Menu

Tarnowska Aleja Katyńska

 Słownik wyrazów obcych definiuje słowa: patriota – człowiek kochający swój kraj, patriotyczny – przeniknięty patriotyzmem, obywatelski, patriotyzm – miłość ojczyzny.

Definicje te wyjaśniają stan naszych zachowań do zaszłości historycznych narodu. Patriotyzm to nie tylko pamięć, ale przede wszystkim utrwalanie i pielęgnowanie wspomnień o działalności naszych przodków. To oni przyczynili się do tego, że z historii naszego kraju jesteśmy dumni. To im – bohaterom, męczennikom stawiamy pomniki, urządzamy miejsca pamięci, wmurowujemy imienne tablice upamiętniające ich czyny. Do nas należy kultywowanie i szczególna opieka nad tymi miejscami.

Szczególna – powinna oznaczać ciągłe dbanie o to wyznaczone miejsce pamięci nie tylko okazjonalnie. Nie wystarczy samo utworzenie tego miejsca, poświęcenie, wygłoszenie mowy, przecięcie wstęgi i po sprawie – mamy zaliczony patriotyzm.

Takie wrażenie można odczuć odwiedzając tarnowską Aleję Katyńską. Miejsce to jest zadbane, dęby pięknie rosną, trawa regularnie koszona, betonowa alejka lśni, ławki są, ale… Jeżeli mamy pomysł, aby z kwiatów ułożyć naszą narodową flagę, to trzeba o nie przez cały okres ich kwitnienia dbać.

I jeszcze drobiazg, lecz jakże znamienny, dotyczący tablic upamiętniających nazwiska poległych bohaterów bestialsko zamordowanych – są one mało czytelne, odrapane. Nie tak powinny wyglądać!

Również betonowy chodnik wprowadzający w aleję, wygląda na zniszczony, zadeptany. Czy może te, w dużej części nieczytelne, napisy nazw miejscowości, to zamierzony przez autora efekt, czy też nic nie mówiący lapsus ?

Na końcu alei widoczna jest ściana z wyjątkowo szpetnymi, nie pasującymi do sytuacji bazgrołami. Są dwa wyjścia z tego problemu – zamalowanie tej ściany na jednolity kolor, lub rozpisanie konkursu na wykonanie muralu o adekwatnej do tego miejsca treści.

Zbliża się dzień 11 listopada, będziemy w tym dniu świętować stulecie niepodległego państwa. Postarajmy się, aby takie drobiazgi nie popsuły uroczystości i nie umniejszyły wagi chwili.

Jacek Janicki

Fot. Jadwiga Janicka

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>