Menu

Centrum Zdrowia Tuchów na drodze do akredytacji POZ

Jakość, bezpieczeństwo i sprawność organizacyjna. O tym wszystkim świadczy akredytacja Ministra Zdrowia Podstawowej Opiece Zdrowotnej.  Centrum Zdrowia Tuchów uczyniło właśnie milowy krok do jej otrzymania. Placówka została pozytywnie oceniona podczas przeglądu akredytacyjnego i czeka na przekazanie Ministrowi Zdrowia rekomendacji Rady Akredytacyjnej.

Zarówno w Polsce, jak i na świecie posiadanie akredytacji jest potwierdzeniem spełnienia rygorystycznych wymagań. Dotyczą one różnych obszarów działalności, zarówno administracyjnych, ale przede wszystkim medycznych. Standardy skierowane są głównie na poprawę jakości i bezpieczeństwo opieki, ale również obejmują kompleksowe funkcjonowanie przychodni. Wśród zaleceń, których wymaga posiadanie akredytacji jest ponadto silne zorientowanie działań na prawa pacjenta, kwalifikacje i obowiązki personelu, szkolenia oraz bezpieczeństwo pacjenta.   Zalecenia obejmują też stosowanie zrozumiałego języka medycznego przez pracowników przychodni.

W ubiegłym roku lekarze CZT udzielali świadczeń POZ dla 17,5 tys. pacjentów. W sumie w Biadolinach Radłowskich, Bruśniku, Ciężkowicach , Jastrzębi, Jodłówce Tuchowskiej, Tuchowie, Wierzchosławicach i Wojniczu odnotowali  blisko 44 tys. wizyty pacjentów.  Pielęgniarki spółki otaczały opieką 13,5 tys. pacjentów, a położne 7,5 tysiąca pacjentek.  W samym Tuchowie pacjenci mogą też korzystać z Pracowni Tomografii Komputerowej, Pracowni Mammografii oraz z całodobowego laboratorium analitycznego.  Prócz diagnostyki i terapii dużą uwagę personel medyczny przykłada także do profilaktyki.

W odróżnieniu od akredytacji szpitali w poradniach potwierdzenie wysokich standardów udzielania świadczeń przez Centrum Monitorowania Jakości  w Ochronie Zdrowia jest mniej popularne. Dotychczas w kraju taką akredytację posiada jedynie 36 placówek POZ.

Przyznanie akredytacji poprzedza przegląd akredytacyjny , który trwa kilka dni i jest prowadzony zazwyczaj przez zespół wizytatorów. Od jego wyników zależy dalsza rekomendacja Rady Akredytacyjnej. Certyfikaty przyznawane są na 3 lata. Podczas tego okresu placówka medyczna powinna utrzymać zakładany poziom jakości i spełnienia wymogów akredytacyjnych.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>