Menu

Międzynarodowy Festiwal CANTEMUS w Nyíregyháza.

Na dzisiejszej konferencji zrelacjonowany został  udział chóru “Puellae Orantes” w Międzynarodowym Festiwalu Cantemus, na Węgrzech oraz przedstawimy plany zespołu na najbliższe miesiące.

W dniach: 18 – 21 sierpnia 2018 r. Dziewczęcy Chór Katedralny “Puellae Orantes” występował w ramach Międzynarodowy Festiwal Cantemus w Nyíregyháza, na Węgrzech.

Zaproszenie do gościnnego udziału w festiwalu, chór otrzymał od Instytutu Cantemus. Dyrektor Instytutu – Szabó Dénes – wyraził swoją chęć współpracy z “Puellae Orantes” rok temu, po występie chóru  podczas Międzynarodowego Konkursu „Leonardo da Vinci” we Florencji.

Instytut wywodzi się z chóru dziecięcego “Cantemus”, założony w  1975 roku przez  Denesa Szabo. Bazując na metodzie Zoltana Kodaly’a i prowadząc edukację muzyczną od kilkuletnich dzieci po zawodowców, w przeciągu kilkudziesięciu lat stał się ogromną instytucją, zrzeszającą obecnie kilka chórów. “Cantemus” jest rekordowym zwycięzcą ponad 50-ciu pierwszych nagród w prestiżowych, międzynarodowych konkursach oraz 14-tu Grand Prix. Z uwagi na wysoki poziom artystyczny chórów, unikalny program edukacyjny, szeroką działalność międzynarodową, w 2004 roku został powołany Instytut Chóralny Cantemus. Instytut wydał ponad 40 płyt kompaktowych. Systematycznie prowadzi międzynarodowe kursy mistrzowskie oraz Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Cantemus.

Chór “Puellae Orantes” zaprezentował się w dwóch koncertach. Pierwszy, nagrywany przez Węgierskie Radio, odbył się w Nyírbátor, a drugi w Sali Koncertowej Szkoły Kodaly’a, która jest jednocześnie siedzibą Instytutu Cantemus.

Najważniejszym, finałowym wydarzeniem był koncert Koncert Galowy, podczas którego wystąpili laureaci konkursu i zaproszeni goście.

Niezwykle barwny i dynamiczny koncert miał miejsce w Continental Aréna, z udziałem znakomitych chórów z Chin, Japonii, Filipin, Korei Południowej, Argentyny, Czech, Słowacji, Republiki Południowej Afryki, Holandii, Rosji, Węgier i Polski, którą reprezentował Dziewczęcy Chór Katedralny “Puellae Orantes”.

Cykl koncertów MUZYCZNIE ŚLADAMI POLSKIEJ NIEPODLEGŁOŚCI

W 2018 roku, z uwagi na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, chór “Puellae Orantes”  realizuje cykl koncertów patriotycznych.

Na repertuar składają się utwory polskich kompozytorów poświęcone tej tematyce, m.in.: “Bogurodzica”, “Bogarodzico, Dziewico”,  “Nie rzucim Chryste”, “Do kraju tego”, “Jak szczęśliwa Polska cała”,  “Magnificat”. Chór zlecił opracowanie większości z wymienionych utworów warszawskiemu kompozytorowi – Łukaszowi Farcinkiewiczowi. Z uwagi na edukacyjny charakter koncertów, dzieła muzyczne przeplatane są słowem, przybliżającym rys historyczny utworów, ich twórców oraz rolę jaką odegrała kultura w kształtowaniu polskiej tożsamości.

Koncerty pt: “Muzycznie Śladami Polskiej Niepodległości” zostały wykonane w Koszycach Wielkich, Dąbrowie Tarnowskiej, Tarnowie, Częstochowie, Żabnie, w październiku zostanie wykonany w Borzęcinie.

Projekt został współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz z budżetu Miasta Tarnowa.

“MISSA PRO PATRIA”.

Najważniejszym wydarzeniem będzie światowe prawykonanie utworu “Missa pro Patria”, które odbędzie się 10 listopada, w Centrum Sztuki Mościce, podczas Miejskich Obchodów Rocznicy Odzyskania Niepodległości – “Tarnów Pierwsze Niepodległe”

“Missa pro Patria” to dzieło Łukasza Farcinkiewicza – warszawskiego kompozytora, z którym chór “Puellae Orantes” współpracuje od 2012 roku. “Msza za Ojczyznę” powstała na okoliczność 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W poszczególnych częściach przeplatają się motywy zaczerpnięte z polskiej literatury muzycznej – polonezy i mazurki Fryderyka Chopina oraz pieśni: “Boże coś Polskę”, “Jak szczęśliwa Polska cała”, “Bogurodzica”. W finale zabrzmi motyw “Mazurka Dąbrowskiego”.

Specjalnie na potrzeby tego projektu powstała orkiestra “Sinfonia Galicya”, złożona ze znakomitych instrumentalistów, na co dzień grających w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Orkiestrze Filharmonii Krakowskiej.

Za przygotowanie orkiestry odpowiada Piotr Tarcholik – I koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę skrzypiec.

Do dyrygowania orkiestrą chór zaprosił Alexandra Humalę. Jest to  wybitny dyrygent, laureat wielu prestiżowych nagród i stypendiów, m.in. jest dwukrotnym laureatem nagrody polskiego Ministra Kultury Gaude Polonia. Był zatrudniony jako dyrygent w Studium Operowym Białoruskiej Akademii Muzycznej, pracował jako asystent dyrygenta w Operze Wrocławskiej, Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz Liońskiej Operze Narodowej. Jest głównym dyrygentem i dyrektorem artystycznym Białoruskiej Państwowej Capella Sonorus.

Wstęp na Koncert w Centrum Sztuki Mościce będzie za zaproszeniami. Koncert otwarty dla wszystkich chętnych odbędzie się 24 listopada w Bazylice Katedralnej w Tarnowie.

“Missa pro Patria” zostanie nagrana na płytę CD w grudniu b.r. Premiera płyty odbędzie się 3 maja 2019 roku.

Koncert Noworoczny, PLATYNOWA PŁYTA

30 grudnia, w Centrum Sztuki Mościce, chór “Puellae Orantes” wykona Koncert Noworoczny. Podczas koncertu zostanie chórowi wręczone Platynowa Płyta za ostatni album “Christmas Time”. Repertuar koncertu stanowić będą wybrane utwory z nagrodzonego krążka. Są to utwory o tematyce bożonarodzeniowej, które zostaną zaprezentowane przez chór “Puellae Orantes”, kwartet smyczkowy “Apotheosis” i “Krakowski Kwintet Blaszany”.

W drugiej części koncertu publiczność usłyszy walce i polki dynastii Straussów, przy akompaniamencie fortepianu, za którym zasiądzie Łukasz Farcinkiewicz.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>