Menu

Bliskie obrazy Marty Odbierzychleb

W poniedziałek, 1 października o godz. 18.30, w Biurze Wystaw Artystycznych odbędzie się wernisaż wystawy tarnowskiej artystki Marty Odbierzychleb, „Bliskie obrazy”. Uświetni go występ zespołu „Szpetni”, czyli Dawida Mika – wokal i Filipa Kota – fortepian.

Marta Odbierzychleb to absolwentka wychowania plastycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie (pracownia prof. Wojciecha Kubiczka) oraz Podyplomowego Studium na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest laureatką wielu konkursów organizowanych zarówno w Polsce (m.in. kilkukrotnie nagradzana na Międzynarodowych Biennale Twórczości Nauczycieli), jak i zagranicą (m.in. wyróżniona przez Polish Museum of America w 2005 roku), członkinią Polish Art Club oraz Grupy ARTPO w Chicago.

Głównym przedmiotem jej twórczych zainteresowań są pejzaże, kompozycje kwiatowe, portrety oraz ikony. – Pochodząca z Tarnowa artystka, szczególną uwagę przykłada do wyboru przedmiotu swoich malarskich działań, a czynnikiem rozstrzygającym dla jej metodyki staje się emocjonalna więź łącząca ją z obiektem jej twórczych poczynań. Filozofia, którą kieruje się Marta Odbierzychleb, sprowadza się właśnie do bliskości z obrazem i tym, co na nim zostaje. Pejzaże, ikony, portrety oraz, tak znamienne dla jej twórczości kompozycje kwiatowe – każdy z obrazów niesie ze sobą kompilację wspomnień oraz doświadczeń. Z kolei natura tych emocji zostaje ukryta, między innymi w doborze kolorystyki, czy też medium, w którym zostały wykonane – mówi historyczka sztuki, Anna Filar.

Wystawę zwiedzać można będzie do środy 17 października.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>