Menu

Wesele u Świerczkowiaków

W najbliższą niedzielę, 23 września, ulicami Tarnowa przejedzie barwny orszak weselny, zakończony ucztą i tańcami w Amfiteatrze Letnim. Widowisko „Wesele” zaprezentuje Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”.

Po godz. 15 „Świerczkowiacy” przejadą ulicami Tarnowa w barwnym orszaku weselnym, którego trasa prowadzić będzie ulicami Mościckiego i Krakowską na rynek. Stamtąd uczestnicy orszaku, udadzą się ulicami Wałową, Brodzińskiego, Mickiewicza i Piłsudskiego do amfiteatru przy ul. Kopernika. O godz. 16 rozpocznie się tam weselna uczta w dawnej tarnowskiej izbie. Publiczność zostanie też zabrana w podróż do Łowicza. Tańce i śpiewy z tego regionu są bardzo charakterystyczne, a ubarwione pięknymi, kolorowymi kostiumami, zachwycają publiczność.

Samo „Wesele” przedstawia tradycje obrzędu z regionu Krakowa Wschodniego w charakterystycznych scenach: powitania, życzeń, poczęstunku, oczepin, obdarowywania, zabawy. Na scenie będzie tradycyjnie i gościnnie pod każdym względem. Autorzy widowiska opierali się na publikacji Oskara Kolberga oraz opisach etnograficznych i muzycznych, a także przekazach ustnych.

Kostiumy zostały odtworzone na modłę starych strojów ludowych, na podstawie zachowanej literatury i eksponatów – oryginalnych ubiorów, zgromadzonych np. w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Zespół używa specyficznych rekwizytów weselnych: dzieży – symbolizującej płodność, rózgi weselnej starosty – symbolu zdrowia i dostatku, przetaka, kołacza, chleba i wielu innych.

Widowisko jest żywiołowym, barwnym, doskonale zagranym i zatańczonym spektaklem teatralno–tanecznym, nagrodzonym w tegorocznej edycji konkursu międzynarodowego Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu. Zeszłoroczna premiera okazała się być wydarzeniem roku. Program otrzymał doskonałe recenzje dziennikarzy i folklorystów.

Fot. Przemysław Sroka

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>