Menu

Kolonoskopia na skierowanie

Mniej przypadków zachorowań i więcej wyleczeń w początkowej fazie. Taki ma być efekt rozszerzenia zakresu profilaktyki raka jelita grubego  w Centrum Zdrowia Tuchów. Dotychczas na podstawie programu Ministerstwa Zdrowia bezpłatne badanie kolonoskopowe wykonywane były u pacjentów bez objawów choroby po 50. roku życia. Teraz badać się będą mogły także osoby młodsze. To wynik kontraktu podpisanego   z Narodowym Funduszem Zdrowia.    

Przypomnijmy, że już od ponad roku program ministerialny jest uzupełniany    w Centrum Zdrowia Tuchów dodatkowymi badaniami realizowanymi na podstawie autorskiego programu spółki – Szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski. Zapewnia on także bezpłatne znieczulenia i inne zachęty jak finansowanie dojazdów na badania czy multimedialna platforma    z kompleksowym pakietem informacyjnym. Od 1 lipca na mocy kontraktu z NFZ dojdzie jeszcze jedna możliwość. Kolonoskopia będzie mogła być wykonywana niezależnie od wieku. Podstawą do przeprowadzenia tej formy diagnostyki  będzie skierowanie, wydane przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który realizuje finansowane przez Fundusz świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej albo rehabilitacji leczniczej, a także opieki psychiatrycznej i leczenie uzależnień.

Nadal bez żadnych skierowań mogą się także badać wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat oraz osoby w wieku 40-49 lat, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego. Choć ta choroba może długo nie dawać objawów   to niepokojącym sygnałem do wizyty u lekarza powinno być krwawienie  z przewodu pokarmowego lub biegunka czy zaparcie, które bez widocznej przyczyny pojawiły się w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Należy też sprawdzać chudnięcie oraz anemię.

Warto dodać, że z badań kolonoskopowych w Centrum Zdrowia Tuchów tylko w pierwszej połowie bieżącego roku skorzystało w sumie blisko 400 pacjentów. Kontrakt ma spowodować, że grupa osób, które sprawdzają stan swojego zdrowia w drugiej połowie roku będzie jeszcze większa.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>