Menu

Przełom w leczeniu bólu. Komunikat po pionierskiej operacji w Tarnowie

19 czerwca br. w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie odbyła się pierwsza w Polsce operacja wszczepienia przeciwbólowego neurostymulatora rdzeniowego najnowszej generacji – RestoreSensor z AdaptiveStim. Zabieg trwał 30 minut i był poprzedzony stymulacją próbną, która wykazała skuteczność tej metody leczenia. Pacjent czuje się dobrze.

 Zespół pod kierownictwem dr Barbary Jagiełło-Bajer wszczepił stymulator 32-letniemu byłemu żołnierzowi z Opolszczyzny, cierpiącemu od 5 lat z powodu chronicznego bólu, którego przyczyną był uraz odłamkiem podczas ćwiczeń na poligonie. Od tamtego czasu pacjent zgłaszał oporne na leczenie dolegliwości bólowe, drętwienie obu kończyn i silne bóle brzucha. Wobec wyczerpania możliwości terapeutycznych lekarze podjęli decyzję o implantacji RestoreSensor z AdaptiveStim – jedynego takiego na świecie stymulatora rdzenia kręgowego. – Urządzenie dopasowuje poziom impulsów i parametry pracy do pozycji ciała i aktywności pacjenta. Można z nim bezpiecznie przechodzić badania w rezonansie magnetycznym – podkreśla dr Jagiełło-Bajer. – To stymulator na miarę XXI wieku. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc. Przewlekły ból jest większym problemem niż choroby kardiologiczne i cukrzyca. Dzieje się tak dlatego, że pacjenci, którzy cierpią z powodu bólu nie są w stanie pracować, co generuje dodatkowe koszty. Dlatego warto leczyć pacjentów z bólem neuropatycznym i przywracać ich do aktywności zawodowej – zaznacza prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, kierownik Oddziału Neurochirurgii i Leczenia Bólu ze Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>