Menu

Przed nami kolejne święto filmu

Od 21 kwietnia Tarnów będzie gościł najwybitniejszych ludzi polskiej kinematografii. Wszystko za sprawą 32. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Festiwal Wybranych Polskich Filmów Fabularnych, odbywający się pod patronatem ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, województwa małopolskiego i prezydenta miasta Tarnowa potrwa do 28 kwietnia.

Wzorem lat ubiegłych Tarnowskie Centrum Kultury – organizator wydarzenia – przygotowało dla wielbicieli X Muzy liczne atrakcje, w tym projekcje konkursowe i dodatkowe propozycje filmowe, projekcje konkursowe dla dzieci, wystawy, otwartą debatę oraz tradycyjne już spotkania z artystami. – Celem naszego festiwalu, który jest festiwalem wybranych filmów fabularnych, jest dostarczenie widzom informacji, jak przebiega w naszym kraju produkcja filmowa, jaka jest kondycja polskiej kinematografii, co się w niej dzieje, jakie powstają filmy – mówi Anna Grygiel, dyrektor festiwalu.  Nie zabraknie także wielkich koncertów: inauguracyjnie powitają nas Paweł Domagała i Łukasz Borowiecki, z kolei w ramach epilogu wystąpi Hanna Banaszak. Ważnym punktem programu TNF (od 2005 r.) jest wręczanie „Nagrody za całokształt twórczości”. W bieżącym roku, w uznaniu całokształtu dokonań dla polskiej kinematografii uhonorowany nią zostanie Janusz Majewski, wybitny polski reżyser filmowy, twórca takich filmów jak: „Zaklęte rewiry”, „C.K. Dezerterzy”, „Lekcja martwego języka”, czy „Mała matury 1947”.

Na szczególną uwagę zasługują projekcje konkursowe. W tym roku o statuetkę Maszkarona ubiegać się będą następujące obrazy: „Atak paniki”, „Cicha noc”, „Człowiek z magicznym pudełkiem”, „Czuwaj”, „Dzikie róże”, „Najlepszy”, „Pewnego razu w listopadzie”, „Pomiędzy słowami”, „Ptaki śpiewają w Kigali”, „Twarz”, „Wieża. Jasny dzień”, „Zgoda”. Ich dobór świadczy o nie tylko o wysokim poziomie merytorycznym imprezy – każdy z tych filmów może pochwalić się niemałą listą nagród i nominacji do branżowych wyróżnień, ale także o kierunkach, w jakich polskie kino fabularne zmierza i drogowskazach, które wyznaczają jego kurs. Tradycyjnie już widzowie mogą liczyć na projekcje specjalne. W tym roku większość z nich została zgrupowana w formie aneksu do konkursu.

– W konkursie głównym staramy się prezentować najlepsze, najciekawsze, najbardziej wartościowe filmy fabularne, które zostały wyprodukowane pomiędzy edycjami Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Produkcja filmów w Polsce jest szeroka – bardzo dużo dzieje się w poszczególnych rodzajach i gatunkach filmowych. Obserwujemy ciekawe produkcje krótkometrażowe, dokumentalne, animowane. Do tej pory prezentowaliśmy tego typu produkcje w ramach projekcji specjalnych. Tym razem pokusiliśmy się o stworzenie aneksu do konkursu, który uzupełnia konkurs główny, dając tym samym widzom dodatkową informację nt. rodzimego rynku filmowego. Poszczególne obrazy filmowe zostały wybrane ze względu na ich znaczenie dla polskiej kinematografii, a nie ze względu na rodzaj czy gatunek – wyjaśnia Anna Grygiel.W aneksie do konkursu zobaczymy zatem takie produkcje jak: „Butterfly Kisses”, „Twój Vincent”, „Droga Aszera”, „Książę i dybuk”, „Beksińscy. Album wideofoniczny”, „Obcy na mojej kanapie”. Ponadto wśród dodatkowych projekcji znajdą się: „Fanatyk”, „Le Monde” oraz „TodMachine”.

Tradycją stały się już debaty i wystawy towarzyszące TNF. W tym roku przedstawiciele rynku kinowego w Polsce będą w formie debaty omawiać zagadnienia związane z tzw. „box office” – rankingami filmów, statystykami oglądalności, analizą rynku filmowego. Debata, organizowana wspólnie z Siecią Kin Studyjnych i Lokalnych, będzie miała charakter otwarty. Z kolei osoby zainteresowane malarstwem będą mogły uczestniczyć w projekcie „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach”, składającym się dziesięciu krótkich filmów, będących ekranizacją wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami Polski i Polaków do odzyskania niepodległości. Projekcje te będą ilustrowane towarzyszącą im wystawą, która pokazuje proces powstawania filmów.

Szczegółowy program 32. Tarnowskiej Nagrody Filmowej jest dostępny na stronie tarnowskanagrodafilmowa.pl.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>