Menu

Prezentacja projektu artystycznego Galicjanie duetu Moniki i Emilii Stec

Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na prezentacje projektu artystycznego Galicjanie autorstwa Moniki i Emilii Stec, który w formie wystawy fotograficznej prezentowany będzie w Galerii TCK w lutym 2018 roku. Wernisaż wystawy i spotkanie z autorkami odbędzie się 7 lutego o godzinie 18:00.

Fotograficzne portrety, będące udokumentowaniem artystycznej metamorfozy, wypełnią wszystkie sale Galerii TCK i będzie można je oglądać do 24 lutego. Zestaw portretów różnych ludzi, w różnym wieku, różnych profesji, o różnych temperamentach i różnych upodobaniach, połączonych w jedną prezentację, której wspólnym mianownikiem jest piękno.

Monika Stec i Emilia Stec, wielopokoleniowy duet, matka i córka, pochodzące z Tarnowa i w Tarnowie tworzące, działają pod nazwą Strefa Zmian. Tematem ich prac są ludzie żyjący pośród nas, którzy na co dzień zajmują się najróżniejszymi rzeczami, ale dla nich, kiedy dostają się w ich ręce stają się płótnem, na którym malują obrazy za pomocą makijażowych pędzli i światła.

Ich misją jest to, aby udowodnić, że każdy człowiek ma w sobie piękno, czasem trzeba je tylko w odpowiedni sposób wydobyć.

Od 2013 roku, kiedy zaczęła się ich wspólna działalność artystyczna, wykonały niemal 200 różnych sesji fotograficznych. Przeważająca ich część odbyła się w ich domowym studio w Tarnowcu pod Tarnowem, ale działały także dwukrotnie w Bergen w Norwegii oraz w Chicago i Los Angeles w USA. Ich wyjazdy były możliwe dzięki trzem wyjątkowym osobom – Sylwii Harasiuk, Zuzi Jabłońskiej i Darkowi Świątkowskiemu, którzy udowodnili, że czasem z pozoru niemożliwe rzeczy, jeśli trafimy na odpowiednich ludzi na swojej drodze, stają się faktem.

„Utrwalane sesje malarskie, w postaci dokumentacji fotograficznej, tworzą zaskakujący pokaz różnorodności ludzkich cech i charakterów, a nade wszystko wspólnego wszystkim portretowanym piękna. Tarnów to piękne miasto, a sztuka “PIĘKNA” wpisana jest w jego krwioobieg. Jakie miasto, tacy jego mieszkańcy. Jest się czym cieszyć.”

Monika Stec – absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie ze specjalnością tkanina artystyczna. „Artystka interdyscyplinarna, swobodnie poruszająca sie w przestrzeni muzyki i sztuk plastycznych, odnosząc sukcesy na skalę ogólnopolską i międzynarodową w obu tych odmiennych, a jakże bliskich sobie mediach wyrazu artystycznego. Język malarski, jakim operuje podczas swoich licznych sesji “body painting” – jednej z najstarszych form sztuki, to język abstrakcji. Siła wyrazu, ekspresji, sugestywność emocji i nastroju tego malarskiego gestu wykorzystana zostaje przez autorkę do wykreowania nowej rzeczywistości. Rzeczywistości wyobrażonego świata, w której bohaterowie tych niezwykłych, symbolicznych portretów , choć na chwilę mogą zaistnieć naprawdę realnie. (..)”

Emilia Stec – absolwentka technikum fotograficznego w ZSOiT im. Jana Szczepanika w Tarnowie, studentka Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego na Politechnice Krakowskiej. Ukończyła także Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia w Tarnowie w klasie skrzypiec. Poprzez zajęcia jakie na swoim kierunku studiów odbywa na krakowskim ASP rozwija się artystycznie. Podobnie jak mamie, sztuka jest jej bliska w różnych wymiarach. Jej pasja do fotografowania zaowocowała w postaci zdjęć, które możecie właśnie oglądać.

Więcej prac duetu można zobaczyć na ich stronie na facebooku: www.facebook.com/strefazmianMS

W tekście wykorzystano fragmenty recenzji Dr sztuk wizualnych Anny Śliwińskiej.

Wystawa czynna od 8 do 24 lutego 2018 r. Galeria TCK czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00, w soboty w godz. 10.00-17.00. Galeria TCK – Rynek 5 – Tarnów.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>