Menu

Wystawa fotografii Pawła Krysy na początek Nowego roku w Galerii TCK

Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na otwarcie nowego roku kalendarzowego wystawą „Polski Orient”, która przeniesie nas na wschodnie krańce kraju, za sprawą fotografii i opowieści Pawła Krysy. Wernisaż i spotkanie z autorem, które poprowadzi Monika Faron-Miśtak 10 stycznia o godzinie 18.00, w Galerii TCK.

Paweł Krysa – historyk, etnograf, przewodnik, podróżnik, fotografik (OrthPhoto), publicysta Przeglądu Prawosławnego, pomysłodawca i organizator wyjazdów po Europie Wschodniej pod hasłem Wschód is good!

„Fotografie ujęte przeze mnie w projekt Polski Orient, prezentują najmniej znaną i najrzadziej odwiedzaną część naszego kraju, zwaną często Ścianą Wschodnią, Polską B, a nawet C.

Jeśli w ujęciu ekonomiczno-gospodarczym jakoś może się to nawet zgadzać, to w turystyczno-emocjonalnym, ani trochę. Polska Wschodnia bowiem, to według mojego odczucia, najwspanialszy kolaż jaki ten kraj ma do zaoferowania wrażliwemu odbiorcy.

Polscy: Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Litwini i Tatarzy.
Prawosławni, katolicy, unici, staroobrzędowcy, muzułmanie, protestanci i żydzi.
Kościoły, cerkwie, moleny, synagogi i meczety.
Mozaika: języków, strojów, zwyczajów, religii, potraw, smaków, kolorów i zapachów.
Nostalgiczne pejzaże: bezdroży, łąk, pól, lasów, jezior i rzek.
Wielowiekowe zabytki architektury i kultury, niezanikłe jeszcze tradycje, zwyczaje i obyczaje.
Wszechobecna gościnność, niewymuszona tolerancja i życzliwe nastawienie do innych.

Nic więc na to nie poradzę, że po prostu kocham ten nasz Polski Orient, bo tu naprawdę pachnie Wschodem, a dla mnie zawsze Wschód is good!

I o tym właśnie, chciałem za pomocą tychże fotografii Państwu opowiedzieć.”

Paweł KrysaWystawa czynna od 11 do 31 stycznia 2018 r. Galeria TCK czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00, w soboty w godz. 10.00-17.00. Galeria TCK – Rynek 5 – Tarnów.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>