Menu

Historia na plakacie WYSTAWA

Wystawa złożona z ponad trzydziestu plakatów filmowych z dawnych lat to najnowsza propozycja Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Afisze z lat 50. i 60. autorstwa polskich artystów pochodzą głowie z  prywatnych kolekcji. Wernisaż Na co do kina Panie Janku? 

Na ekspozycji zobaczymy 32 plakaty, a to zaledwie część kolekcji znajdującej się w zbiorach tarnowskiego muzeum, liczącej około tysiąc sztuk. Plakaty pokazane na wystawie reklamowały filmy, które oglądali nasi dziadkowie, rodzice, ale także te, które sami pamiętamy z dzieciństwa i młodości. Plakat filmowy tworzony był przez artystów takich jak Henryk Tomaszewski, Waldemar Świerzy czy Liliana Baczewska, dzięki temu zostały podniesione do rangi dzieła sztuki. Większość z przedstawionych tytułów wyświetlana była w tarnowskich kinach: Kosmos, Marzenie oraz Krakus. Na wystawie zobaczymy afisze różnych gatunków filmowych, zarówno kina polskiego jak i zagranicznego, będą to kultowe tytuły i obrazy mniej zauważone.

W jaki sposób plakaty znalazły się w zbiorach muzealnych można tylko przypuszczać. – Część z nich to na pewno dary od mieszkańców Tarnowa, zakładów pracy, szkół lub instytucji miejskich. Warto tu wspomnieć Józefa Szuszkiewicza, który przekazał do muzeum zbiór plakatów liczący ponad 2000 obiektów. Nieocenione zasługi mają także pracownicy, którzy przez szereg lat przynosili i gromadzili plakaty, dokumentując w ten sposób ważne, ciekawe zdarzenia związane z naszym miastem, regionem lub krajem. Dzięki ich staraniom dzisiaj w muzeum znajduje się bardzo ciekawa i różnorodna kolekcja zarówno pod względem historycznym, jak obyczajowym i społecznym. – podkreśla Bożena Szczupak , kurator wystawy.

Wystawa będzie czynna do końca roku.

fot. materiał MOT – Robert Moździerz

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>