Menu

O Azotach z miłością – spotkanie z Andrzejem Krzysztoforskim

Andrzej Krzysztoforski  podczas spotkania powiedział o Azotach : Najbardziej zasłużone w historii zakłady dla polskiej chemii.

17 listopada Andrzej Krzysztoforski był  gościem Muzealnego Salonu III Wieku, prezentując swoją książkę „W moich Zakładach Azotowych”. Prelekcja dotycząca historii Azotów, ich rozwoju, rozbudowy oraz przede wszystkim ludzi z nimi związanych, była nie tylko wstępem do historii zawartych w książce, ale emocjonalną podróżą po wspomnieniach autora. Z nostalgią wspomina zarówno czasy, gdy po izolacji lat stalinowskich zaczęto dowiadywać się jak przemysł chemiczny rozwija się na zachodzie, czy  gierkowskie, kiedy Zakłady zaczynały pracować na zakupionych już zachodnich licencjach oraz sukcesy Biura Projektowego w latach siedemdziesiątych. (…)

Andrzej Krzysztoforski (ur. w 1933 r. w Tarnowie), mgr inż. chemik, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, specjalista w zakresie inżynierii chemicznej. Emerytowany zastępca dyrektora w Zakładach Azotowych w Tarnowie-Mościcach, wynalazca z dorobkiem kilkudziesięciu patentów, autor licznych publikacji w prasie fachowej, dwukrotnie laureat zespołowej Nagrody Państwowej w dziedzinie techniki, współtwórca technologii oraz projektant i współrealizator szeregu instalacji w kraju i za granicą, współautor wielu sukcesów Zakładów Azotowych od lat siedemdziesiątych ubiegłego do pierwszej dekady bieżącego wieku. Przepracował w Zakładach 46 lat. Po przejściu na emeryturę od 2003 r., niezależny doradca w zakresie chemii przemysłowej. Członek Akademii Inżynierskiej w Polsce (AIP). Wielokrotnie wyróżniany i odznaczany (m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski).

Więcej w papierowym wydaniu MiL w Twoim kiosku!

 

Andrzej Krzysztoforski podczas spotkania powiedział o Azotach : Najbardziej zasłużone w historii zakłady dla polskiej chemii.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>