Menu

“Twój Vincent” kinowy hołd malarzy

Od piątku , 13 października w Centrum Sztuki Mościce można zobaczyć rewelacyjny, wyjątkowy film „Twój Vincent”.

Film, o którym było głośno już na poziomie planów i produkcji, ze względu na unikatową formę realizacji. Jest to  animacja, ale wyjątkowa –  każdy kadr malowany był jako obraz. Całość  stworzyła ponad setka malarzy z całego świata, oddając w ten sposób swoisty hołd Van Goghowi i jego stylowi.

Syn naczelnika poczty w Arles Armand Roulin, nie za bardzo wie co chce w życiu robić. Widząc to, jego ojciec, wysyła go do Paryża by dostarczył niezwykłą przesyłkę – znaleziony dwa lata po śmierci Van Gogha jego ostatni list do brata Theo. Armand nie rozumiejąc, po co ktoś chciałby otrzymać taki list, ulega jednak i wyrusza na wyprawę, która zmieni też jego życie. Od Arles, przez Paryż do Auvers podąża śladami Van Gogha.  Dowiadując się o nim coraz więcej od ludzi,  którzy znali malarza chłopak zaczyna wciągać się w historię nieszczęśliwego życia ekscentrycznego artysty, i zaczyna mieć wątpliwości, czym naprawdę było jego samobójstwo.

Animowane kadry kryją prawdziwych aktorów. A plejada brytyjskich twarzy znanych z dużego ekranu, jak i z produkcji BBC – zachwyca.   W głównej roli pojawia się Douglas Booth, jego ojca zagrał  Chris O’Dowd, partnerują im w rolach  drugoplanowych: Saoirse Ronan, Helen McCrory i  Jerome Flynn, oraz znani z serialu „Poldark”: Aidan Turner  i Eleanor Tomlinson . W samego Vincenta Van Gogha wcielił się  Robert Gulaczyk . Jak sam mówił o produkcji filmu, po jakimś czasie, spotykając się i kontaktując z malarzami zaangażowanymi w projekt słyszał wielokrotnie: „Jak ja świetnie znam twoją twarz! Malowałem cię setki razy!” W polska wersji językowej występują: Olga Frycz, Danuta Stenka, Zofia Wichłacz, Jerzy Bończak, Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Józef Pawłowski, Robert Więckiewicz.

„Twój Vincent” jest dowodem na to, że w świecie filmu najważniejsza jest pasja. To dzięki niej najbardziej szalone projekty kończą się sukcesem i sprawiają, że ludzie potrafią dokonać rzeczy niezwykłych mając  przy sobie ludzi gotowych pracować i zrealizować najbardziej szalony pomysł. A ten wynik, choć jest filmem biograficznym, może fascynować jak wielko-budżetowe produkcje.

reżyseria: Dorota Kobiela, Hugh Welchman, scenariusz: Dorota Kobiela, Hugh Welchman

Więcej w papierowym wydaniu MiL  w Twoim kiosku 20 października.

Od piątku , 13 października w Centrum Sztuki Mościce można zobaczyć rewelacyjny, wyjątkowy film „Twój Vincent”

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>