Menu

Co nowego w polskiej komedii teatralnej, czyli XXI „Talia”

XXI. „Talia” rozpocznie się  już 15 września. Jak co roku przyjadą do Tarnowa zespoły teatralne ze spektaklami, które zostały zaproszone do konkursu. Tegoroczna edycja Tali jest pierwszą, którą tarnowski teatr organizuje pod artystyczną dyrekcją Marcina Hycnara.

Zarówno nowy dyrektor teatru, jak i dyrektor naczelny Rafał Balawejder zaznaczają, że wybór sztuk, które zostaną zaprezentowane, został przeprowadzony według pewnego klucza: tym razem postawiono na młodych  reżyserów i twórców. Także pojęcie „komedii” zostało potraktowane trochę szerzej.  Kierując się przekonaniem, że zabawne nie są tylko slapstickowe gagi, czy przerysowanie w stylu dell’arte – postawiono na sztukę ambitniejszą, odbiegającą nieraz od kanonu. Marcin Hycnar nie ukrywa, że chciałby, aby propozycje festiwalowe   trafiały  także do młodej publiczności, co wydaje się rozsądnym posunięciem, by dbać o nowe pokolenia miłośników teatru, wychowywać nową publiczność.

Organizatorzy podkreślają również, że zaproszone teatry, to zespoły z takich ośrodków jak Tarnów – z miast, w których jest jeden teatr. Okazuje się bowiem, że projekty  realizowane w ośrodkach niekoniecznie centralnych – są naprawę ciekawe i godne uwagi. Propozycje z Wałbrzycha, czy Zielonej Góry niczym nie ustępują tym z Warszawy, czy Krakowa.

Więcej w papierowym wydaniu MiL w Twoim kiosku!

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>